Škvarkové sádlo

Nic naplat, ale domácí je domácí...

Suroviny:

1 kg nejlépe hřbetního vyššího sádla, bez zbytků kůže a masa

1 lžička soli

2 lžíce mléka nebo bílého vína

Postup:

  1. Sádlo dáme třeba přes noc do ledničky, aby ztuhlo, líp se pak krájí.
  2. Sádlo krájíme na stejné velké kousky, obvykle kostičky o hraně asi 1-1,5 cm.
  3. Nakrájené sádlo dáme nejlépe do litinového kastrolu, mírně podlijeme a začneme škvařit. Pak stačí teplota 110-120 stupňů.
  4. Často mícháme, hlídáme. Když je z poloviny vyškvařené, lehce osolíme (obvykle 1 lžička soli na 1 kg sádla). Pokud chceme sádlo využívat pro masťový základ, na masírování jizev nebo pro kosmetiku, pak NESOLÍME!
  5. V závěru škvaření můžeme (ale nemusíme) přikápnout mléko – škvarečky pak lépe zezlátnou. Nebo přikápneme a necháme odpařit bílé víno.
  6. Hotové a mírně zchladlé sádlo slijeme do kameninové nádoby nebo sklenice. Pokud chceme oddělit sádlo a škvarky, lijeme přes kovový cedník a škvarky uložíme zvlášť. Uchováváme v chladu.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.