Uherský salám může působit na lidské zdraví podobně jako jogurt. Vzniká totiž fermentací

22. leden 2025

Že jsou v jogurtech zdraví prospěné mikroorganismy, to ví každý. Ale že je najdete i v uherském salámu, o tom už se příliš nemluví. Uherák totiž vzniká fermentací – obsahuje proto probiotika a také ušlechtilou plíseň rodu Penicillium.

Probiotika zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry. Mají také příznivý vliv na vstřebávání minerálů, zejména vápníku v těle, a příznivý vliv na hustotu kostí a jejich pevnost.

Prebiotka, tedy nestavitelné složky, podporují růst prospěšných mikroorganismů v tlustém střevě. Z hlediska použitých biotechnologií jde v případě uheráku o mikroorganismy mléčného kvašení, konkrétně o bakterie mléčného kvašení rodu Lactobacillus.

Kyselina mléčná zabrání přítomnosti jiných, zdravotně nevhodných bakterií a je důležitá pro vznik a udržení charakteristické červenavé barvy salámu.

Fermentace přitom může proběhnout jak pod vlivem přírodně se vyskytujících bakterií, tak pod vlivem úmyslně přidaných „startovacích“ kultur mikroorganismů.

Nejzdravější fermentované uherské salámy kromě toho nesou na svém povrchu ušlechtilé plísně rodu Penicillium. Co někoho na první pohled odrazuje, je tedy ve skutečnosti „plesnivý“ povrch lidskému organismu prospěšný.

A ještě jedna zajímavost: fermentované zdravé salámy byly na světě mnohem dříve než zdravé jogurty. Píše se o nich dokonce v Bibli, podle které dokonce souvisely s Mojžíšovou dlouhověkostí.

autor: Eva Bucharová | zdroje: idnes.cz , dtest.cz
Spustit audio

Související