Staří Římané a Řekové používali třezalku proti zlým duchům. Dnes funguje proti depresím
Třezalka, bylina s výraznými žlutými květy, je doma nejen v Evropě, ale po celém světě. Daří se jí na slunných a sušších místech.
Má řadu lidových názvů: bylina Sv. Jana, čarovník, krevniček, nebo křížek.
Pomáhá, kde se objeví – podporuje psychiku, trávení i hojení. Třezalka je zkrátka takovou stálicí na bylinkářském nebi, už tisíce let.
Možná jste jí i vy sbírali nebo sbíráte, svazujete do kytic a věšíte do stínu. Třezalka tečkovaná, o které dnes mluvíme, obsahuje látku hyperforin, která má sedativní účinky.
Ve fytoterapii se používá, kromě jiného, při depresích. Může se hodit i na jiné stavy spojené s depresemi – jako jsou úzkostné stavy, stres nebo syndrom chronické únavy.
Dokáže také podpořit zdravý spánek a pomůže, když máme málo energie. Pozitivní efekt má také na „zimní“ deprese, které se objevují na podzim a v zimě a ztrácejí se, jakmile vysvitne slunce na jaře.
Uvařit si z ní odvar je opravdu velmi jednoduché. Jak na to? Třezalku zalijte vroucí vodou, na dvě čajové lžičky dvě deci vody. Louhujte 15 minut a pak přeceďte.
Třezalkový čaj má světle oranžovou barvu a výraznou bylinnou vůni. Zpočátku chutná sladce, později nahořkle. Pokud vám to vadí, klidně odvar dochuťte medem.
Související
-
Pozor na třezalku nebo grep. Špatná kombinace léků s jinými...
Nevhodná kombinace různých léků v Česku ročně zabije dvě stě třicet lidí. Nejčastěji je to kvůli špatné komunikaci pacienta s lékařem. Řada lidí svým doktorům neřík...
-
Na dovolené se vám bude hodit šalvějová tinktura, třezalkový...
Do letní lékárničky s sebou na dovolenou můžeme přibalit i přírodní bylinkové prostředky. Bylinkářka Hana Urbánková říká, že jiné už celá rodina ani nevozí. „Na bol...
-
Na imunitu echinacea, na deprese třezalka
V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme tentokrát přivítali bylinkářku Hanu Urbánkovou. Tématem byl sběr a příprava bylinek, které nám pomohou zvýšit obranyschopno...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.