Šrucha zelná je nabitá vitamíny a minerály. Navíc má víc omega-3 mastných kyselin než rybí tuk
Někteří považují šruchu zelnou, nebo také portulák, za jakýsi exotický plevel, ale naše prababičky ji pěstovaly jako oblíbenou zeleninu.
Tato rostlina má plazivý stonek a okrouhlé lístky – jsou šťavnaté a mají velice dobrou, svěží a malinko kyselejší chuť.
Lístky můžete přidat do pomazánek, špenátu i smažených vajíček. Jestli je budete připravovat v kuchyni, sbírejte je vždy čerstvé a vždy před rozkvětem, pak už jsou hořké.
Šrucha zelná je nejen chutná, ale také plná vitamínů skupiny B, provitamínu A a minerálů, jako jsou vápník, hořčík, fosfor, zinek a železo. Obsahuje též koenzym Q10 a omega-3 mastných kyselin má více než rybí tuk.
Díky všem těmto prospěšným látkám je šrucha zelná významnou léčivkou. Povzbuzuje funkci střev, zlepšuje trávení, podporuje léčbu zánětu žaludku, pomáhá při potížích s ledvinami a přináší klidný spánek.
Čerstvě vylisovaná šťáva ze šruchy hojí rány, popáleniny i hmyzí bodnutí. Tradiční čínská medicína pak využívá sušenou nať k odvarům na zlepšení imunity a dobré kondice.
I v kosmetice najde šrucha využití – je součástí osvěžujících krémů, pleťových masek a omlazujících emulzí. Dříve lidé dokonce věřili, že šrucha zelná odhání zlo, proto jí nosili v různých amuletech.
Související
-
Ředkvičky pomohou při dietě i problémech se štítnou žlázou. Navíc je v nich hodně vitamínu C
Ředkvičky jsou sice trochu pálivé, ale to má svůj důvod. Jejich pálivost je vlastně takovým obranným mechanismem. Odpuzují tak škůdce, bakterie a plísně.
-
Barevné listy mangoldu jsou nabité vitaminy. Jíst je můžete stejně jako špenát
Mangold chutnal už starým Řekům. Je to zelenina na pěstování nenáročná, chutná a zdravá.
-
Ochutnejte mladé smrkové výhonky – jsou nabité vitaminy a léčivými silicemi
Dnes společně vyrazíme do lesa na mladé smrkové výhonky. Světle zelené konečky smrkových větví jsou totiž plné blahodárných látek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.