Barevné listy mangoldu jsou nabité vitaminy. Jíst je můžete stejně jako špenát

8. září 2021

Mangold chutnal už starým Řekům. Je to zelenina na pěstování nenáročná, chutná a zdravá.

Mangoldu se říká také římská kapusta, egyptský špenát, nebo také cvikla. Je to trvalka a listy můžete sklízet celou sezonu.

Semena vysévejte v květnu, s rozestupem 30 centimetrů. Rostlina potřebuje dostatek vláhy. Jakmile se objeví stonky s poupaty, hned je odstraňte. Listy mangoldu postupně odřezávejte ostrým nožem vždy z vnější strany.

Dekorativní listy jsou plné minerálů, jako je vápník železo nebo draslík, a také vitaminů A, B, C i E.

Mangold

V listech je i samozřejmě vláknina a třeba i betain – látka, která detoxikuje játra. Mangold čistí krev a pomáhá při chudokrevnosti.

Mladé křehké listy jsou vynikající do čerstvých salátů, silnější listy můžete zpracovat jako špenát a silné stonky můžete dusit, smažit i vařit v páře.

Stonky můžete i zapéct. Naskládejte je celé do pekáčku, pokapejte olivovým olejem, trošku osolte a pečte čtvrt hodiny při 200 °C. Ke konci pečení posypte sýrem, třeba parmazánem a ještě pár minut dopečte.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.ireceptar.cz , ukocouradoma.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.