Merlíku se říká jahodový špenát. Je plný vitaminů a minerálů
Oblíbená pochoutka Pepka námořníka, špenát, je doma asi ve všech kuchyních. My vám dnes nabídneme malou obměnu – merlík, neboli jahodový špenát.
Merlík listnatý, říká se mu také jahodový špenát, má zelené zubaté lístky. A právě ty lístky můžete použít místo klasického špenátu. Dají se i, stejně jako špenát, zmrazit.
Můžete z nich připravit i salát nebo pomazánku. V lístcích je spousta vitaminů, jako A, C nebo K, vláknina, minerály i stopové prvky.
Merlík se dá pěstovat jak na zahradě, tak i v truhlíku – třeba na balkóně.
Plody jsou aromatické a červené – vypadají jako malé jahody. Rostou po celém stonku mezi listy. Také se můžou jíst, a to jak syrové, tak i zmražené nebo zavařené. Ozdobit jimi můžete dorty nebo si je dát se šlehačkou nebo s palačinkou, vyrobit z nich džem. Chutnají trochu jako moruše.
Související
-
Plody dřišťálu jsou plné vitamínů. Poslouží v kuchyni a posílí vám zdraví
Dřišťál může tvořit živý plot. Často bývá k vidění i v parcích. V dubnu, kdy kvete, ho poznáte už zdálky, protože silně voní. Přitom má i zdraví prospěšné plody.
-
Znáte tamarind? Jeho lusky jsou plné vlákniny, minerálů a vitamínu C
Lusky tropického tamarindu jsou občas k dostání i nás. Lusky obsahují kolem 10 jader v tmavé, až černé dužině. Vyplatí se je někdy vyzkoušet, jsou totiž zdravé.
-
Kerblík bývá v kuchyni neprávem opomíjen. Obsahuje přitom vitaminy, minerály a umí i léčit
Kerblík je chutný i léčivý. Ještě na začátku 20. století šlo o bylinku v českých kuchyních velmi oblíbenou, časem se ale na něj zapomnělo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.