Skořice je nejen oblíbeným kořením, ale také užitečným antioxidantem
Jablečný koláč nebo svařené víno bez skořice, to prostě nebude nikdy ono. Skořice ale nefunguje jen jako koření, ale také jako léčivka.
Když přidáte lžičku skořice do své snídaně, uděláte jenom dobře. A jestli nemáte zrovna na přípravu snídaně čas, dopřejte si alespoň nápoj. Do sklenice vody, ne studené, přidejte dvě lžičky medu, lžičku skořice, promíchejte a vypijte na lačno. Takový nápoj skvěle nastartuje váš metabolismus.
V medu jsou dobře stravitelné cukru a minerály, skořice zas vyrovnává hladinu cukru v krvi a zabraňuje ukládání tuků.
Skořice pomůže s nevolností i průjmem, má dezinfekční a antibiotické účinky. Je výborným antioxidantem – zpomaluje stárnutí organismu a zlepšuje paměť. Spaluje kalorie a také reguluje zvýšenou hladinu cukru v krvi, proto se hodí i pro cukrovkáře. Ale pozor, mluvíme tedy o světlé cejlonské skořici, která obsahuje jen minimální množství přírodního toxinu kumarinu, který zatěžuje játra.
Světlá cejlonská skořice jemně voní a má čistou chuť bez hořkosti. V kuchyni ji můžete přidat i do omáčky nebo do kávy, spolu s kardamomem. Mátový čaj s limetkou a skořicí je také výborný.
Související
-
Co vám pomůže na zahřátí? Bylinky a čaje, skořice i zázvor
Některým lidem je zima, i když mají čepici a rukavice, a tak zkrátka potřebují zahřát zevnitř. Svařák, grog, ani slivovice ale nejsou nejvhodnější ani nejzdravější ...
-
Máslo, skořice, citrón, tvaroh... Jací jsou další pomocníci při bolestech v krku?
Když nás trápí nějaké zdravotní potíže, běžíme do lékárny pro prášek, kapky nebo mast. Naše prababičky jen otevřely spíž. Tam se vždycky našlo něco, co přineslo úle...
-
Skořice není jen koření. Je to i lék na Alzheimerovu chorobu, cukrovku a další onemocnění
Skořici většina z nás běžně využívá v kuchyni – krásně voní, hodí se do sladkých pokrmů, nebo do svařeného vína. Věděli jste ale, že jde o přírodní lék, který můžem...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.