Máslo, skořice, citrón, tvaroh... Jací jsou další pomocníci při bolestech v krku?

23. květen 2016

Když nás trápí nějaké zdravotní potíže, běžíme do lékárny pro prášek, kapky nebo mast. Naše prababičky jen otevřely spíž. Tam se vždycky našlo něco, co přineslo úlevu!

Sůl doma určitě máte. Naberte jí čajovou lžičku a rozpusťte ji ve sklenici vlažné vody. Tento roztok můžete použít jako kloktadlo. Kromě desinfekčních účinků má sůl i zklidňující efekt na sliznice, proto se skvěle hodí nejen při bolestech v krku, ale i při rýmě a infekcích v ústní dutině. Nevýhodou je ne úplně příjemná chuť.

Pokud ji nesnesete, vyzkoušejte chutnější kloktadlo: Povařte 4 kusy hřebíčku a kousek skořice (případně lžičku skořice mleté), přidejte kousek másla zhruba o velikosti hrášku, nechte zchladnout a touto směsí kloktejte.

Máslo pomůže sliznici v krku zklidnit a výrazně omezí dráždění ke kašli, hřebíček se skořicí desinfikují a hřebíček navíc působí jako lokální anestetikum - pomůže tedy utlumit bolest. Po kloktání alespoň půl hodiny nic nejezte a nepijte a nechejte účinné látky působit.

Skořice, koření

Působení kloktadla podpořte ještě obkladem z vnějšku. Buď aplikujte na krk Priessnitzův zábal, nebo na kus látky naneste tvaroh či rozmačkané uvařené brambory, přiložte na krk a zabalte šátkem. Nechte působit hodinu a několikrát za den tento postup opakujte.

Ale protože bolest krku je projevem nemoci, musíme se kromě mírnění nepříjemných projevů zaměřit i na další léčbu. Podporujte imunitní systém zvýšeným přísunem vitamínu C, tekutin a hodně odpočívejte!

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio