Pohanka? Téměř všelék a navíc zdroj rutinu!

25. květen 2015
Minuta o zdraví

Pohanka byla u nás v 16. století velmi populární potravinou a nyní se její popularita vrací. Za prvé se dá zakomponovat do mnoha pokrmů, takže se nepřejí. Navíc jí mohou ve velkém konzumovat i lidé, trpící celiakií a také diabetici.

Chceme-li zdravě jíst, měli bychom dbát na správný poměr bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny. Pohankové kroupy je obsahují v ideálním poměru.

Jistě oceníte i to, že je není třeba ji dlouho vařit - stačí pouze spařit vařící vodou a nechat chvilku nabobtnat.

Pokud si z pohanku třikrát do týdne dopřejete, ať už v podobě kaše, zavářky do polévky nebo zeleninového salátu, budete mít dostatečný přísun zinku, selenu, manganu a vitamínů E a B, které dohromady příznivě působí na stavy podrážděnosti a na bolesti hlavy.

Pohanka obsahuje také cholin, který regeneruje jaterní buňky a také aminokyselinu lysin, kterou oceníte, pokud trpíte na opary.

Především je ale pohanka považována za nejlepší přírodní zdroj rutinu. Ten spolu s vitaminem C snižuje riziko trombózy a je prospěšný při křečových žilách, protože vrací pružnost cévám a spolu s přítomným vitamínem E na nich léčí chorobné změny.

Rutin - výživa na cévy!

Rutin byl objeven v roce 1842 v listech routy vonné, po které také dostal jméno. Z chemického hlediska patří do skupiny rostlinných flavonoidů a je nenahraditelný při léčbě cévních onemocnění.

Je uměle přidáván do přípravků určených k léčbě křečových žil, hemoroidů, zvýšené křehkosti krevních vlásečnic, krvácení z nosu a dásní.

V léčivých přípravcích se rutin často objevuje společně s vitamínem C, protože dokáže zesílit jeho účinek. Tato kombinace zvyšuje kvalitu stavby kolagenních vláken, která zaručují cévám pružnost.

Rutin má vliv na roztažnost cév, čímž zlepšuje prokrvení tělních orgánů. Také působí výrazně antioxidačně, čímž chrání buňky před poškozením, včetně rakovinného bujení. Nejvíc rutinu najdeme v pohance, ale obsahují ho i slupky rajčat a jablek, chřest, lesní plody, broskve, banány a zelený a černý čaj.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio