Citrón se nehodí jen do čaje. Jde o univerzální lék!

24. leden 2023
Minuta o zdraví

K zimním dnům neodmyslitelně patří horký čaj s citrónem. Ale citróny bychom měli využívat častěji a v mnohem větší míře, než jen pár kapek šťávy do hrnku s nápojem. Dá se s ním totiž předcházet spoustě zdravotních potíží a spoustu jich s pomocí citrónu můžeme vyléčit!

Určitě znáte rčení „jedno jablko denně a nepotřebuješ doktora". Totéž by se mělo říkat i o citrónu. Pověstný vysoký obsah vitamínu C totiž není jeho jedinou předností!

V citrónu najdete celou řadu látek s blahodárným působením na tělo. Jsou v něm sacharidy, voda i vláknina, vitamíny A, B, C, E, železo, vápník, hořčík, draslík, zinek… K tomu několik ovocných kyselin: citronová, jablečná a octová - ty společně zvyšují účinky kyseliny askorbové a vitamín C v citrónu obsažený je tak velmi snadno vstřebatelný. Navíc mají silný antiseptický účinek, proto po citrónu s oblibou saháme v případech, kdy z těla potřebujeme vymýtit nějaký ten virus, plíseň, či bakterii.

Ve slupce a dužině najdete také flavonidy - tedy látky, které jsou prospěšné pro dobrý stav cév a které vykazují účinky při vylučování toxinů z těla a při boji proti nádorům. Stejně působí i terpeny, které se nacházejí ve slupce a díky kterým má citron své nezaměnitelné aroma. A i když citrón obsahuje spoustu organických kyselin a kysele také chutná - při jeho trávení vznikají v těle látky zásaditého charakteru - což je v době, kdy nás většina potravin překyseluje, další veliké plus.

Citrónem proti křečovým žílám a arterioskleróze

Česnek, citrony, ovoce, zelenina (ilustrační foto)

Není to jen tak pro nic za nic, že se větší konzumace citrónů doporučuje při arterioskleróze, křečových žilách a jiných onemocněních cévního systému. V citrónech se totiž nachází hesperidin a další řada flavonidů, které cévám prospívají. Tyto látky jsou tady obsažené v ideálním množství i kombinaci. V důsledku toho je právě citrón skvělým prostředek, který pomáhá posilovat stěny kapilár, a zlepšovat pružnost cév.

Mnohé studie ukazují, že pravidelná konzumace citrónů téměř dokáže nahradit léčbu pilulkami na ředění krve. Vysoký obsah účinných látek v citrónu totiž krev ředí, dochází ke zlepšení proudění krve a snižuje se tvorba otoků a také krevních sraženin. Proto se vyšší konzumace citrónů doporučuje při riziku trombózy a edémech.

A když jsme u přínosů pro krevní oběh - citrón hodně pomáhá při potížích způsobených nedostatkem železa. Sám o sobě sice železa moc neobsahuje, ale pomáhají vstřebávat železo přijímané z jiných zdrojů - proto je výhodné kombinovat potraviny bohaté na železo právě s citrónem.

Citrón je sice kyselý, ale působí zásaditě!

Citronová šťáva v těle působí zásaditě a pomáhá tak tělu při překyselení. Neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku, a tím pomáhá potlačit pálení žáhy, ale také mu předejít. Pokud na pálení žáhy trpíte, pak se doporučuje konzumovat citrónovou šťávu společně s potravinami, které překyselení způsobují.

Pomůže také jedna čajová lžička citrónové šťávy třikrát denně - nejlépe rozmíchaná ve sklenici vody či jiného nápoje. Látky obsažené v citrónu také urychlují metabolismus bílkovin, stimulují trávení a peristaltiku střev.

A když jsme u metabolismu - při něm vznikají v těle odpadní látky, jako jsou soli a kyselina močová. Ty, pokud se v těle ukládají, způsobují problémy - zejména kloubům a ledvinám. Citrón pomáhá kyselinu močovou a soli vylučovat, proto se konzumace citronové šťávy doporučuje při dně, kloubní artróze, močových a žlučových kamenech a také jako prevence proti nim.

Voda s citronem (ilustrační foto)

Citrón a hubnutí

O citrónu se říká, že pomáhá se spalováním podkožního tuku. Není to ovšem samospásný prostředek a bylo by bláhové si myslet, že budete-li konzumovat citróny, budete hubnout jak mávnutím kouzelného proutku.

Při hubnutí musíte tak jako tak dodržovat pitný režim, pohyb a lehké a zdravé stravování, citrón ale vaše snažení podpoří - minimálně tím, že pomůže vašemu tělu zbavit se škodlivých látek. Má totiž močopudné účinky, a proto pomáhá škodliviny z těla vylučovat spolu s nadbytečnou zadržovanou vodou.

Při hubnutí je také důležitá psychická pohoda - s tou vám citrón také pomůže. Je totiž považovaný za přírodní antidepresivum. A protože při hubnutí často dochází k oslabení organismu a imunitního systému kvůli omezenému jídelníčku, citrón prospěje i v tomto směru. Má totiž antiseptické účinky a podporuje imunitní systém, jehož odolnost zvyšuje díky obsahu fytochemikálií a vitamínu C.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?