Trpíte na opary nebo máte slabou imunitu? Zkuste si nasbírat šípkové hálky

1. březen 2023

To, že jsou plody šípku zdravé, to se obecně ví. Nejen bobule ze šípkového keře jsou ale užitečné! Na listech se dá často najít útvar podobný chomáči zelených, později rezavých vláken. Je to takzvaná hálka. I ta má léčebné účinky.

Hálka vzniká napíchnutím listu hmyzem. Tím je žlabatka růžová, která takto do listů ukládá svá vajíčka. Zasluhuje se tak o to, že ze šípkového keře můžeme využít další produkt, který je bohatý na látky s léčivými účinky.

Čtěte také

Hálky jsou užitečné při léčbě chřipek, angín a horečnatých onemocnění. Pomáhají při posilování imunity, čistí močové cesty a doporučují se i při častém výskytu oparů. Používají se ve formě tinktury.

Jak na to?

Hálky rozstříháme na malé kousky, odstraníme případně larvy žlabatky, napěchujeme do sklenice a zalijeme čistým alkoholem. Po dobu dvou až tří týdnů necháme louhovat a každý den protřepeme. Potom tinkturu přefiltrujeme a uchováme v uzavřené lahvičce.

Tinktury se užívá 3x denně kávová lžička a můžeme ji také kombinovat i s jinými bylinkami. Třeba si tinkturu můžete přidávat do čaje z echinacey, nebo břízy a topolu a posílit tak účinky všech ingrediencí.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.