Trpíte na opary nebo máte slabou imunitu? Zkuste si nasbírat šípkové hálky
To, že jsou plody šípku zdravé, to se obecně ví. Nejen bobule ze šípkového keře jsou ale užitečné! Na listech se dá často najít útvar podobný chomáči zelených, později rezavých vláken. Je to takzvaná hálka. I ta má léčebné účinky.
Hálka vzniká napíchnutím listu hmyzem. Tím je žlabatka růžová, která takto do listů ukládá svá vajíčka. Zasluhuje se tak o to, že ze šípkového keře můžeme využít další produkt, který je bohatý na látky s léčivými účinky.
Hálky jsou užitečné při léčbě chřipek, angín a horečnatých onemocnění. Pomáhají při posilování imunity, čistí močové cesty a doporučují se i při častém výskytu oparů. Používají se ve formě tinktury.
Jak na to?
Hálky rozstříháme na malé kousky, odstraníme případně larvy žlabatky, napěchujeme do sklenice a zalijeme čistým alkoholem. Po dobu dvou až tří týdnů necháme louhovat a každý den protřepeme. Potom tinkturu přefiltrujeme a uchováme v uzavřené lahvičce.
Tinktury se užívá 3x denně kávová lžička a můžeme ji také kombinovat i s jinými bylinkami. Třeba si tinkturu můžete přidávat do čaje z echinacey, nebo břízy a topolu a posílit tak účinky všech ingrediencí.
Související
-
Taro kořen je nabitý vitamíny i minerály – dá se využít v kuchyni i k léčbě nemocí
Kolokázii jedlou pěstují po celém světě hlavně kvůli jejím dekorativním listům. My vám tentokrát představíme kořen této rostliny, kterému se říká taro kořen.
-
Lněná semínka jsou malý zázrak. Obsahují vitamíny i omega 3 mastné kyseliny
Lněné semínko dokáže v těle opravdové divy. Obsahuje zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny, vitamíny B, hořčík, zinek, železo, vápník i vlákninu.
-
Vyzkoušejte kerblík místo pažitky. Má jemnější chuť a je nabitý vitamíny
Kerblík je podobný petrželce, jen má jemnější chuť. Můžete ho pěstovat i na okně – máte tak ozdobu jídla a zelené koření vždycky po ruce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.