Vyzkoušejte kerblík místo pažitky. Má jemnější chuť a je nabitý vitamíny

8. listopad 2022

Kerblík je podobný petrželce, jen má jemnější chuť. Můžete ho pěstovat i na okně – máte tak ozdobu jídla a zelené koření vždycky po ruce.

Kerblík třebule, staročesky stokláska, je v českých zemích tradiční bylinkou. Naši předkové, dokonce už ve středověku, ho používali všude tam, kde jsme my zvyklí na petrželku nebo pažitku.

Kerblíku, který může dorůst i do půl metru, se daří jak na záhoně, tak v truhlíku nebo v květináči. Roste dokonce i planě. Vůní připomíná trochu anýz a chuť má velmi jemnou. Nejlepší jsou mladé lístky.

Hodí se do polévek, k vajíčkům, výborný je ve smetanových omáčkách, bramborové kaši nebo na mrkvi dušené na másle – a samozřejmě na bramborách na loupačku.

Snažte se přidávat kerblík do jídla až úplně na závěr. V listech této rostliny je spousta zdraví prospěšných látek – minerálů, vitamínů a silic. Kerblík třebule pomůže s trávením a navíc také odvádí jedy z těla.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.ireceptar.cz , living.iprima.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.