Vyzkoušejte kerblík místo pažitky. Má jemnější chuť a je nabitý vitamíny
Kerblík je podobný petrželce, jen má jemnější chuť. Můžete ho pěstovat i na okně – máte tak ozdobu jídla a zelené koření vždycky po ruce.
Kerblík třebule, staročesky stokláska, je v českých zemích tradiční bylinkou. Naši předkové, dokonce už ve středověku, ho používali všude tam, kde jsme my zvyklí na petrželku nebo pažitku.
Kerblíku, který může dorůst i do půl metru, se daří jak na záhoně, tak v truhlíku nebo v květináči. Roste dokonce i planě. Vůní připomíná trochu anýz a chuť má velmi jemnou. Nejlepší jsou mladé lístky.
Hodí se do polévek, k vajíčkům, výborný je ve smetanových omáčkách, bramborové kaši nebo na mrkvi dušené na másle – a samozřejmě na bramborách na loupačku.
Snažte se přidávat kerblík do jídla až úplně na závěr. V listech této rostliny je spousta zdraví prospěšných látek – minerálů, vitamínů a silic. Kerblík třebule pomůže s trávením a navíc také odvádí jedy z těla.
Související
-
Laskavec můžete pěstovat jednoduše doma. Je plný vitamínů a dá se z něj udělat i bezlepková mouka
Laskavec je doma v Jižní Americe, ale pěstovat ho můžete i u nás. Vyplatí se to – je totiž nejen krásný, ale i léčivý.
-
Řešetlák má v sobě řadu vitamínů. Působí ale projímavě a ve větším množství může způsobit otravu
Řešetláku počistivému se říká žluťáskův keř. Je totiž jedinou živnou rostlinou pro housenky tohoto motýla. My si teď povíme něco o jeho léčivých i nežádoucích účincích.
-
Pórek – nedoceněný zdroj vitamínů a minerálů
Pórek je zelenina, obsahující spoutu zdraví prospěných látek - draslík, vápník, fosfor, železo a mnoho vitaminů. Pochutnávali si na něm už staří Egypťané, Řekové i Římané.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka