Řešetlák má v sobě řadu vitamínů. Působí ale projímavě a ve větším množství může způsobit otravu

3. září 2021

Řešetláku počistivému se říká také žluťáskův keř. Je totiž jedinou živnou rostlinou pro housenky tohoto motýla. My si teď povíme něco o jeho léčivých i nežádoucích účincích.

Trnitý řešetlák počistivý může být vysoký až 7 metrů. Jeho plody jsou peckovičky – mají dvě až čtyři pecky a když jsou zralé, jsou černé. Dozrávají v září a v říjnu.

Nejlepší je sušit je v sušičce při teplotě kolem 40 stupňů Celsia. Když se totiž dobře neusuší, rychle plesniví. Usušené plody častěji kontrolujte. Obsahují vitamín C a další užitečné látky, jako jsou sacharidy, pektiny, organické kyseliny, saponiny, hořčiny a pryskyřice.

Bylina působí projímavě. Při užívání buďte velmi opatrní, nepožívejte větší množství bobulí – můžou způsobit otravu.

Čaj z bobulí si připravíte tak, že přelijete půl kávové lžičky rozdrcených bobulí, necháte čtvrt hodiny louhovat a vypijete šálek před spaním anebo ráno na lačno.

autor: Eva Bucharová | zdroje: bylinkyprovsechny.cz , puvodnikere.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...