Řešetlák má v sobě řadu vitamínů. Působí ale projímavě a ve větším množství může způsobit otravu

3. září 2021

Řešetláku počistivému se říká také žluťáskův keř. Je totiž jedinou živnou rostlinou pro housenky tohoto motýla. My si teď povíme něco o jeho léčivých i nežádoucích účincích.

Trnitý řešetlák počistivý může být vysoký až 7 metrů. Jeho plody jsou peckovičky – mají dvě až čtyři pecky a když jsou zralé, jsou černé. Dozrávají v září a v říjnu.

Nejlepší je sušit je v sušičce při teplotě kolem 40 stupňů Celsia. Když se totiž dobře neusuší, rychle plesniví. Usušené plody častěji kontrolujte. Obsahují vitamín C a další užitečné látky, jako jsou sacharidy, pektiny, organické kyseliny, saponiny, hořčiny a pryskyřice.

Bylina působí projímavě. Při užívání buďte velmi opatrní, nepožívejte větší množství bobulí – můžou způsobit otravu.

Čaj z bobulí si připravíte tak, že přelijete půl kávové lžičky rozdrcených bobulí, necháte čtvrt hodiny louhovat a vypijete šálek před spaním anebo ráno na lačno.

autor: Eva Bucharová | zdroje: bylinkyprovsechny.cz , puvodnikere.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.