Tuřín je nabitý vitamíny i minerály. Čistí krev a je vhodný i pro diabetiky
Tuřín jsme v poslední době trochu opomíjeli, naštěstí už se zas do našich kuchyní vrací – je totiž velmi zdravý.
Tato kořenová zelenina obsahuje hodně manganu, draslíku, vápníku, železa i zinku. Tuřín je bohatý i na vitamíny – B, C, E a K, a také na vápník a kyselinu listovou.
Protože je tvořen z 90 procent z vody, hodí se při redukčních dietách. Může nahradit brambory, na rozdíl od nich navíc neobsahuje tolik sacharidů, které se rozpadají na jednoduché cukry, což je problém pro diaberiky.
Tuřín čistí krev a zbavuje tělo kyseliny močové. Šťáva z něj pomáhá proti kašli. Je lehce štiplavý, trochu připomíná křen. Dobře kvasí, takže si ho můžete i naložit.
Jak na to? Připravte si půl kila nakrouhaného tuřínu, 1O g soli, 5 g kmínu, 3 g hořčičného semínka, trochu nastrouhaného křenu a vinný list, může být i list z višně, nebo z rybízu.
List vložte na dno nádoby. Všechno ostatní smíchejte dohromady a napěchujte do nádoby. Pak to musíte zatížit a nechat týden dva kvasit.
Kvašený tuřín se výborně hodí jako příloha k pečenému masu, ale můžete ho zakomponovat i do různých salátů.
Související
-
„Ostrý zrak, krásná pleť a klouby bez bolestí!“ Tak nějak by mohl znít reklamní slogan na tuřín
Víte, jak vypadá tuřín? Tato plodina z našich jídelníčků v podstatě zcela vymizela, a to je škoda. Jde totiž o druh kořenové zeleniny, který je nejen výživný, ale p...
-
Lískové oříšky vám dodají vitamín E i hořčík. Listy zase pomohou při problémech s hemeroidy
Lísku si můžete vypěstovat od semínka, vyplatí se to. Lískové oříšky totiž nejsou dobré jen pro veverky – to už věděli lidé před mnoha staletími. Využít se dají i listy.
-
Vitamín D lidem v zimě často chybí. Nejčastěji seniorům, sportovcům a nastávajícím maminkám
Sluneční vitamín D nám v zimě chybí. Sluneční se mu říká proto, že 80 procent tohoto vitamínu si tělo vyrobí díky dopadu slunečních paprsků na kůži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.