Pampelišky jsou léčivé od kořene po květ. Využijte je pro jarní očistnou kúru
První jarní pampelišky ze zahrady nebo z louky určitě využijte. Mladé pampeliškové listy ještě neobsahují hořké „mléko“, a tak je můžeme přidat do jarních salátů nebo zeleninových polévek.
Pampeliškové listy jsou bohatým zdrojem vitamínu C, kyseliny křemičité, vitamínů A, D, některých vitamínů skupiny B, betakarotenu, draslíku, křemíku, vápníku i železa. Najdeme v nich také třísloviny, silice a další látky.
Čaj z pampeliškových lístku posílí ledviny a prokrví kloubní vazivo. Pomůže zbavit se akné a dalších kožních problémů.
Listy pampelišky jsou výborné i pro detoxikační kúru: po dobu 14 dnů jezte každý den pár čerstvě natrhaných lístků pampelišky. Nejenže očistíte a nastartujete tělo, ale zásobíte ho i potřebnými vitaminy, dosáhnete pročištění trávicího ústrojí, ledvin, jater, a měl by se zlepšit i stav vaší pleti.
Čerstvé pampeliškové listy jsou výborné do salátů. Uvařené brambory smíchejte s listy pampelišky, přidejte najemno nakrájenou cibulku, nastrouhanou mrkev a na kostičky nakrájené uvařené vejce. Dochuťte solí, pepřem a kapkou jablečného octa.
Související
-
Kořen pampelišky má na jaře největší sílu. Pomůže při problémech s ledvinami, žaludkem či játry
Hadí mlíčí, kněžská pleš, lví zub, mnišská hlava – takhle všelijak říkali naši předkové pampelišce, tedy smetance lékařské. My si dneska posvítíme na její kořen.
-
Na léčivé účinky pampelišky už jsme zapomněli. Pojďme to změnit
Pampeliška je pro mnohé prostě hezká kytička. Už jí ani nevnímáme. Její druhé jméno, smetnka lékařská, ale napovídá, že tahle zdánlivě obyčejná bylinka umí léčit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.