Na léčivé účinky pampelišky už jsme zapomněli. Pojďme to změnit
Pampeliška je pro mnohé prostě hezká kytička. Už ji často ani jinak nevnímáme. Zahrádkáři ji dokonce považují za obtížný plevel. Ale její duhé jméno, smetánka lékařská, už samo napovídá, že ta na první pohled obyčejná bylinka umí léčit.
Kořen pampelišky odstraňuje z těla odpadní látky a podporuje činnost ledvin, květy vyhledávají včely a nám pomůžou při léčbě chřipky nebo angíny. Nás pro dnešek zajímají pampeliškové listy. Ty mladé ještě neobsahují hořké „mléko“, proto je můžeme využít při přípravě jarních salátů nebo zeleninových polévek.
Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, kyseliny křemičité, vitamínů A, D, některých vitamínů skupiny B, betakarotenu, draslíku, křemíku, vápníku i železa. Najdeme v nich také třísloviny, silice a další látky.
Listy pampelišky nám mohou pomoci při mnoha zdravotních problémech. Čaj z nich posílí ledviny a prokrví kloubní vazivo. Pomohou nám také zbavit se akné a dalších kožních problémů. Jsou výborné i pro detoxikační kúru.
Jen si to vyzkoušejte – po dobu 14 dnů jezte každý den pár čerstvě natrhaných lístků pampelišky. Nejenže očistíte a nastartujete tělo, ale zásobíte ho i potřebnými vitaminy, dosáhnete pročištění trávicího ústrojí, ledvin, jater, a měl by se zlepšit i stav vaší pleti.
Čerstvé pampeliškové listy jsou výborné do salátů. Tak si ho pojďme připravit. Jak na to? Uvařené brambory smíchejte s listy pampelišky, přidáme najemno nakrájenou cibulku, nastrouhanou mrkev a na kostičky nakrájené uvařené vejce. Dochutíme solí, pepřem a kapkou jablečného octa.
Nakonec můžeme posypat nastrouhaným balkánským sýrem nebo eidamem.
Související
-
Hořec žlutý bývá nazýván evropským ženšenem. Jde o chráněnou léčivku
Hořec znáte zřejmě jako modrou skalničku. My vám dnes představíme hořec žlutý. V České republice patří k ohroženým druhům. Jde o dlouhověkou léčivou bylinku.
-
Kopřiva není plevel. Je to silná léčivka vhodná i do kuchyně
Kopřiva je skvělá léčivá bylina pro přípravu čajů, nálevů a koupelí. Zahrádkáři ji moc rádi nemají, protože jako plevel se může vymknout kontrole a zarůst celou zahradu.
-
Znáte „vlašský bedrník“? Je to nejen léčivka, ale i chutná zelenina
Krvavec menší, lidově též „vlašský bedrník“, se umí pěkně rozrůst. Připomíná pak trochu keř kapradí – lístky se ale podobají spíše těm, jaké má meduňka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.