Hořec žlutý bývá nazýván evropským ženšenem. Jde o chráněnou léčivku

16. listopad 2020

Hořec znáte zřejmě jako modrou skalničku. My vám dnes představíme hořec žlutý. V České republice patří k ohroženým druhům. Jde o dlouhověkou léčivou bylinku.

Hořec žlutý na horských loukách opravdu nepřehlédnete. U nás roste nejčastěji na Šumavě nebo v Krkonoších.

Kdybyste chtěli jeho kořen využít jako léčivku, musíte si ho ale vypěstovat, protože ve volné přírodě je přísně chráněný. Stačí ho na jaře vysít do hlinité půdy, kamenitá mu také nevadí.

Kořen téhle bylinky obsahuje cenné látky, jako jsou hořčiny nebo alkaloidy. V některých herbářích se o něm píše jako o evropském ženšenu. K podpoře chuti a při trávicích potížích ho používali už staří Egypťané a Řekové.

Hořec se často přidává do různých likérů a vermutu. Jestli chcete zlepšit trávení nebo podpořit činnost slinivky břišní, kořen si usušte a rozemelte na prášek. Užívejte na špičku nože půl hodiny před jídlem.

Pozor ale, ženšen není vhodný pro těhotné a kojící maminky a pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.