Ostružiny zpomalují stárnutí, chrání játra a pomáhají i při chřipce
Fialovočerné ostružiny ochraňují naše zdraví mnohem víc, než třeba oblíbené maliny. Dopřejte si je proto co nejčastěji.
Obsahují vitamín C, draslík, hořčík, železo a samozřejmě vlákninu a kyselinu listovou. Dobře působí na srdce – jsou v nich látky podobné těm v acylpyrinu. Na druhou stranu ti, kteří jsou na acylpyrin alergičtí, budou stejně reagovat i na ostružiny.
Ale zpět k těm dobrým účinkům. Chcete vypadat stále mladě? Jezte plné hrsti ostružin. Chcete si zachovat duševní svěžest? Zařídí i to. Zpomalují také stařeckou demenci, chrání játra i štítnou žlázu.
A jestli vám vadí pecičky, co tak nepříjemně lezou do zubů, uvědomte si, že jsou pravým balzámem pro trávicí systém.
Ostružiny si většinu svých léčivých schopností uchovají i po tom, co z nich připravíte džem, šťávu nebo je zmrazíte.
Zdravé je i ostružinové listí. Léčí průjem i zánět močového ústrojí, odvar můžete kloktat při aftách a zánětech v krku. Výluh z listů pomáhá při kašli a chřipce.
Jak na to? Usušené listy zalijte horkou vodou a nechte 10 minut vylouhovat. Pijte 2x až 3x denně.
Související
-
Lotos je skvělý přírodní lék. Nejen na kašel
Exotické lotosy jsou, podobně jako tuzemské lekníny, vodní rostliny. Na hladině vypadají neobyčejně křehce – to je ale jen jedna z mnoha tváří této podivuhodné rostliny.
-
Jitrocel se odedávna používal na rány, popáleniny i na všechny druhy kašle
Jitrocel roste na cestách, v příkopech, na ladem ležící půdě, a to prakticky po celém světě. A všude je k užitku, čistí krev a působí i proti tvorbě žlučových kamenů.
-
Lišejník – přírodní penicilin. Je dobrý na kašel a rýmu
Cítíte, že na vás, jak se říká, něco leze? Pak honem do lékárny pro lišejník. V období chřipek může být velkým pomocníkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.