Jitrocel se odedávna používal na rány, popáleniny i na všechny druhy kašle
Jitrocel roste na cestách, v příkopech, na ladem ležící půdě, a to prakticky po celém světě. A všude je k užitku – čistí krev a žaludek, pomáhá proti kašli a působí i proti tvorbě žlučových kamenů.
Obsahuje totiž hodně slizů, které chrání sliznice, taky protizánětlivé látky a velké množství draslíku.
Krev i žaludek pročišťuje tak jako žádná rostlina. Proto je důležitý pro ty lidi, kteří mají špatnou krev nebo slabé ledviny.
Ve starých bylinářích se dočítáme, že semeno jitrocele působí proti tvorbě žlučových kaménků. Denně by se ho mělo užívat 8 gramů.
Sirup z jitrocele, který čistí krev od všech nečistot a chorobných látek, můžeme užívat denně, před každým jídlem polévkovou lžíci, děti jenom čajovou lžičku.
Anebo popíjejte jitrocelový čaj. Jak na to? Jednu čajovou lžičku čerstvých anebo sušených listů nasekejte, přelijte ¼ litrem vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte. Čaj z jitrocele popíjejte třikrát denně.
Přírodní léčitelé doporučují takovýto čaj i jako podpůrný prostředek pro kuřáky, kteří se chtějí zbavit svého zlozvyku.
Související
-
Jitrocelový sirup
Jitrocel pomáhá při kašli, působí protizánětlivě, klidní žaludek nebo urychluje hojení kožních poranění. Vhodným přípravkem, a to zejména pro děti, je jitrocelový sirup.
-
Jitrocelová šťáva přinese úlevu při kašli, obklady z listů čistí a hojí rány
Je dostupný téměř na každé zahrádce. Stačí nechat poporůst trávník a zpravidla ho tam najdete. K léčivým účelům se sbírá hlavně jitrocel kopinatý, ale i jitrocel větší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.