Obchodní dům Labe – špičková architektura konce 60. let a výkladní skříň socialismu
Obchodní dům Labe patřil ve své době mezi špičku mezi nákupními centry nejen na severu Čech, ale v celém Československu. Na jeho historii se teď podíváme s historikem z ústeckého muzea Martinem Krskem.
„Než bylo obchodní centrum postaveno, tak tam nestálo nic – byly tam proluky po bombardování z dubna roku 1945. Předtím tam byla klasická městská zástavba,“ popisuje historik Martin Krsek.
Projekt obchodního domu Labe byl dokončen na konci 60. let, vlastní realizace proběhla v letech 1973 a 1974.
Obchodní dům Labe svým prodejním sortimentem patřil mezi výjimečné obchodní centra a patřil mezi špičku mezi obchodními domy nejenom na severu Čech.
„Obchodní domy, to už je vynález první republiky – například tu byl obchodní dům Jepa, dnes známý jako obchodní dům Sever. Ten už přinášel takový ten vyšší komfort nakupování, ale obchodní dům Labe, to byl skok do aktuálních trendů – nejen toho socialistického bloku, ale i na Západě,“ dodává Krsek.
Obchodní dům Labe, stavba západního střihu
Obchodní dům Labe patřil mezi opravdu moderní obchodní domy, dnes bychom řekli obchodní centra. Výjimečná byla nejen jeho velikost, ale i možnost přestavby a modulace vnitřních prostor přímo pro potřeby prodejců.
Výjimečná byla i komplexnost nabízených služeb. „Zahrnoval restauraci, terasu i další služby. Dnes už je to standard, tehdy šlo ale opravdu o pokrok v úrovni nakupování. Další mimořádností toho objektu byl jeho architektonický vzhled, který vybočoval z té dobové produkce. Šlo o stavbu, dá se říct, až západního rázu,“ vysvětluje historik Martin Krsek.
Architektkou obchodního domu Labe se stala velmi progresivní žena – Růžena Žertová. Ta projektovala i spoustu dalších slavných obchodních domů, mezi nimi třeba i Prior v Pardubicích.
„Velmi výrazným prvkem je opláštění – určitě si všimnete, že ta stavba má takovou polámanou fasádu – ta má evokovat vlny řeky Labe. I obklad toho domu je mimořádný, protože to není standardní omítka, ale jsou to kovové pláty se speciálním povrchem – nějakou hliníkovou slitinou, která byla navržena tak, aby odolávala zdejšímu agresivnímu prostředí,“ přibližuje Krsek.
Povrch loga obchodního domu byl z plátkového zlata
Součástí obchodního domu Labe byly i umělecké realizace. „Dneska už vidíme jen takovou trosku plastiky od Karla Kronycha, která také nesla pojmenování Labe, a která byla vlastně také součástí architektury. Další výtvarná výzdoba byla i uvnitř obchodního domu – dodnes se třeba dochovala restaurace a kavárna ve třetím patře, která je oddělena takovou krásnou stěnou s mosaznými vajíčky. Na terase obchodního domu se také konaly i módní přehlídky,“ dodává Krsek.
Čtěte také
Obchodní dům Labe kladl důraz i na své samotné logo. „To tady dělal místní výtvarník Procházka – návrhář toho loga. To logo bylo vyvedené nad vchody, na takových pyramidách, ta písmena byla zlacená skutečně plátkovým zlatem – tyto detaily pak také často zmizely při rekonstrukci,“ shrnuje historik.
Obchodní dům Labe právem patří mezi architektonické skvosty a dodnes funguje a můžete v něm nakupovat.
„Proběhl takový výzkumně-popularizační projekt, který se jmenoval Kotvy, Máje, Priory – ten právě upozorňoval na výjimečnou architekturu obchodních domů, které byly vlastně tou výkladní skříní socialismu. Pokud chtěl socialismus uspět, musel uspokojit potřeby komerční potřeby svých obyvatel, a obchodní domy pro to byly prostředkem. Proto se do nich investovalo poměrně velké úsilí,“ uzavírá historik Martin Krsek.
Obchodní dům Labe patří právem mezi mimořádné architektonické stavby – to potvrzuje i fakt, že je budova kandidátem na titul Státem chráněná kulturní památka. Dodnes můžete v obchodním domě Labe nakupovat, i když jeho slávu zastínilo obchodní centrum Forum.
Pořad připravujeme ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem.
Související
-
Most Dr. Edvarda Beneše spojoval dvě města. Až do roku 1938 se za jeho použití platilo mýto
Jednou z dominant města Ústí nad Labem je Most Dr. Edvarda Beneše. My se teď vypravíme o téměř 90 let zpět do historie – do doby, kdy se začal stavět.
-
V prostoru ústeckého Lidického náměstí býval hřbitov. Současnou podobu dostalo až po roce 1960
V Ústí nad Labem se toho v uplynulých 100 letech hodně změnilo. Tentokrát se vypravíme na místo dnešního Lidického náměstí.
-
Masarykovo zdymadlo na Střekově slaví 100 let své existence
Roku 1923 začala stavba Masarykova zdymadla na Labi pod hradem Střekov. Účelem bylo především splavnit Labe v oblasti střekovských peřejí, které byly často nesjízdné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.