Masarykovo zdymadlo na Střekově slaví 100 let své existence
Před 100 lety, roku 1923 začala stavba Masarykova zdymadla na Labi pod hradem Střekov. Účelem bylo především splavnit Labe v oblasti střekovských peřejí, které byly často nesjízdné. V době svého vzniku patřilo toto zdymadlo k nejmodernějším v Evropě.
„Masarykovo zdymadlo u nás nevzniklo náhodou, je spojeno s tradicí Labské plavby – s tím, že se muselo neustále zpevňovat a prohlubovat koryto, že se v 70. letech 19. století založil takzvaný Labský spolek, kde byly vytvořeny plány prací na stavbu různých zdymadel a stupňů, mezi kterými byl také ten předobraz Masarykových zdymadel,“ vysvětluje ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.
Samotná stavba trvala celkem 13 let – od roku 1923 do roku 1936. Vybudování Masarykova zdymadla velmi ovlivnilo i ráz krajiny. „My už si to dnes neuvědomujeme, ale tam je to vzedmutí hladiny řeky kolem osmi až devíti metrů, takže v podstatě od zdymadel až k Litoměřicím je ta řeka od té doby spíše přehradou než skutečnou živou řekou,“ dodává Houfek.
Masarykovo zdymadlo sice bylo ve své době neuvěřitelným technickým vodním dílem, které nemělo v Evropě obdoby, ovšem ne všem se jeho stavba zamlouvala.
„Řada Ústečanů byla v té době proti stavbě zdymadla, protože ta stavba mimo jiné narušila to romantické panorama údolí řeky Labe s hradem Střekovem,“ dodává Houfek.
I přesto Masarykovo zdymadlo stojí a slouží dodnes. Kromě lodní plavby plní i funkci vodní elektrárny.
Pořad připravujeme ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.