Hotel Máj na ústecké Severní Terase – největší squatt v Česku
Sídliště Severní Terasa je v podstatě město ve městě. Právě proto se tam začal budovat i hotel z panelů – dostal jméno Máj. A právě o něm si tentokrát s historikem ústeckého muzea Martinem Krskem povídáme.
„Když dnes tu ruinu vidíme, asi bychom si netipnuli, že šlo o poměrně luxusní hotel, který vznikl jako součást výstavby obřího sídliště Severní Terasa. Byl takovým pozdním dozvukem té výstavby, protože to sídliště začalo vznikat už koncem 60. let, hotel Máj byl ale dostavěn až v roce 1988,“ popisuje historik Martin Krsek.
Jde o jednu z mála realizovaných staveb v rámci tzv. sektorového centra, tedy místa na Severní Terase, kam se měly směřovat veškeré služby a další servis pro obyvatele tohoto sídliště.
„Přece jen to bylo v podstatě 40tisícové město ve městě. Začalo se tam proto budovat i velké centrum kultury a obchodu, to ale skončilo rozestavěné. Hotel Máj se v roce 1988 podařilo dostavět, společně s tehdejší krajskou politickou školou KSČ, pozdější budovou rektorátu ústecké univerzity. Všechny tyto stavby měly být propojeny nadzemní lávkou, aby obyvatelé sídliště nemuseli přecházet rušnou silnici,“ vysvětluje Krsek.
Hotel Máj je typická panelová stavba s dozvuky brutalismu a funkcionalismu. Vybudován byl podle návrhu architekty Jitky Pacákové. „Architekturou zrovna ten objekt hotelu nevynikal – šlo o skladbu tehdy typových prvků panelů, kterou architektka nějakým způsobem variovala,“ dodává historik.
Hotel Máj měl v době svého dokončení kapacitu okolo 200 lůžek, samozřejmostí byla společenská část s restaurací a salónky. Ani v době svého dokončení v roce 1988 nevynikal, ale spíše doplňoval už fungující a vyhlášené hotely ve městě, jako byl Interhotel Bohemia nebo hotel Vladimír.
Stejně jako jiné hotely ve městě čekaly hotel Máj po roce 1989 těžké časy a konkurenční boj bohužel neustál – po roce 2000 se přestal využívat k hotelovým službám. V současnosti budova chátrá a je považován za největší squatt v Čechách.
Pořad připravujeme ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem.
Související
-
Ústecké sídliště Severní Terasa je unikátní – jeho podobu si museli architekti vybojovat
Na stráních nad Ústím nad Labem vyrostlo na přelomu 70. a 80. let 20. století unikátní sídliště – Severní Terasa. Proč se začalo stavět a čím je tak jedinečné?
-
Horizont a Cíl – dva ze čtyř plánovaných obchodních domů na Severní Terase
„Jediným místem, kde se architekti mohli odvázat a přinést netradiční řešení, byla komerční centra, která byla k těm sídlištím přidružena,“ popisuje historik Martin Krsek.
-
Hotel Vladimir – výstavní skříň socialismu na ruinách ústeckých historických domů
Letos je to 40 let od začátku stavby výstavního socialistického hotelu Vladimir v Ústí nad Labem. S Martinem Krskem ale zavzpomínáme i na to, co předcházelo samotné stavbě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.