Hotel Vladimir – výstavní skříň socialismu na ruinách ústeckých historických domů
Letos je to přesně 40 let od chvíle, kdy se v Ústí nad Labem začal stavět výstavní socialistický hotel Vladimir. S historikem ústeckého muzea Martinem Krskem ale nejprve zavzpomínáme na doby, které předcházely samotné stavbě.
„Hotel Vladimir byl postaven v polovině 80. let. Jeho vznik úzce souvisí s plošnými demolicemi, které město právě v těchto letech postihly,“ přibližuje historik Martin Krsek.
Demolice Fučíkovy, dnešní Masarykovy ulice, patřila mezi největší plošnou demolici budov v Československu. 8. prosince 1979 padlo během jediné chvíle k zemi 12 historických činžovních domů. O tři měsíce později je pak následovalo dalších 19.
Hotel Vladimir stojí v horní části bulváru. Je postaven na velmi specifické parcele – na křižovatce dvou důležitých ulic města – Masarykovy a ulicí Winstona Churchilla. Budovu ve stylu nového brutalismu navrhl známý ústecký architekt Rudolf Berger společně s tehdy začínajícím architektem Zdeňkem Havlíkem.
Stavět se začalo v roce 1983, dokončen pak byl v roce 1985. Už od počátku přitom hotel Vladimir patřil mezi výkladní skříně socialismu – jeho služby byly na velmi vysoké, evropské úrovni.
„Do té doby podobný servis poskytoval jen Interhotel Bohemia, který byl ve své době, v 60. letech, také špičkovým. Teď byl, můžeme říct, předstižen hotelem Vladimir. Už samotné pojmenování hotelu vypovídá o tom, co na něj tehdejší režim kladl – tedy tu reprezentativní a ideologickou funkci. Vladimir totiž bylo jméno starobylého ruského města, později sovětského družebního města Ústí nad Labem,“ vysvětluje Krsek.
Důraz ovšem nebyl kladen jen na samotný vzhled a jméno budovy. Velmi důležité bylo i vybavení hotelu a jeho výzdoba. Zcela unikátní je také jeho vyhlídková restaurace.
Svou prestiž si hotel Vladimir udržel i roce 1989. S otevřením trhu ovšem došlo ke konkurenčnímu boji s nově vybudovaným hotelem Clarion, který se nachází jen pár set metrů pod hotelem Vladimir.
„Dnes je majitelem obou hotelů jedna firma, a tím hotel Vladimir trochu utrpěl. Spojily se totiž některé provozy – například kuchyně. Je teď primárně využíván k ubytování ukrajinských uprchlíků – to ho tak trochu zachraňuje před většími problémy, ale dlouhodobě to není udržitelné využití,“ dodává historik Martin Krsek.
Pořad připravujeme ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem.
Související
-
FOTOGALERIE: Tramvaje v Ústí nad Labem nevozily pouze cestující, ale i dřevo a uhlí
Málokterý z Ústečanů si asi dovede představit, že by v současnosti po městě jezdily tramvaje. Ty byly přitom přes 70 let součástí městské dopravy – osobní i nákladní.
-
V prostoru ústeckého Lidického náměstí býval hřbitov. Současnou podobu dostalo až po roce 1960
V Ústí nad Labem se toho v uplynulých 100 letech hodně změnilo. Tentokrát se vypravíme na místo dnešního Lidického náměstí.
-
Areál ústeckého letního kina byl původně privátní zahradou. Veřejnosti se otevřel až v roce 1951
Víte, co bylo v prostoru ústeckého letního kina před jeho stavbou? A jak s ním souvisí rodina Petschků? Nejen o tom si povídala Renáta Filipi s Václavem Houfkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.