Ústecké muzeum ukazuje architektonicky vydařené obchodní domy z období socialismu
Socialistická architektura v Československu, to nebyly jen paneláky. Tehdejší režim věnoval poměrně velkou pozornost obchodním domům, které známe většinou pod jménem "Prior". I proto vznikaly v některých případech architektonicky hodnotné stavby. Některé z nich představuje výstava v ústeckém muzeu. Mezi ty povedené patří také obchodní dům "Labe" z roku 1974.
„Prolezli jsme obchoďák od sklepa po půdu a snažili se najít nějaké artefakty, které by dokladovaly zajímavost té stavby. Ty tady návštěvníci uvidí, protože jsme objevili opravdu nečekané věci,“ láká Martin Krsek z muzea. Dodnes se například zachovaly některé reklamní předměty.
„Obchodní dům měl například velmi výrazné logo "Labe", které připomínalo ty vlny… Naším snem bylo najít jedno z těch velkých reklamních skel, které bylo nad každou výlohou, to se ale nepodařilo. Poslední toto sklo vyhodil údržbář před 4 měsíci,“ dodává Krsek.
Všechna reklamní skla byla před 6 roky při rekonstrukci obchodního domu demontována a nahrazena za izolační dvojskla.
„Snažili jsme se postřehnout i projekty nerealizované, které tu byly, zejména v 90. letech. Takže tu máme třeba model, který ukazuje návrh na výstavbu tržnice pod obchodním domem, která naštěstí nebyla realizovaná,“ konstatuje Martin Krsek.
Návštěvníci si také budou moci prohlédnout projektovou dokumentaci z roku 1991, kdy bylo v plánu obchodní dům Labe razantně přestavět, takže by přišel o svoje specifikum – hliníkový plášť.
„Ten plášť byla inspirace, kterou architektka Růžena Žertová čerpala ze západu. Vznikla tak unikátní, velmi členitá fasáda, která má taktéž připomínat neklidnou hladinu řeky, a ten materiál, kromě toho, že je zajímavý, měl i další důvod, a to agresivní ovzduší v Ústí nad Labem, kterému měla fasáda podle zadání odolávat,“ vysvětluje Krsek.
Muzeum chystá i komentované prohlídky obchodního domu Labe - hlavně těch částí, které rekonstrukce zasáhla co nejméně. Výstava ukazuje i socialistická nákupní centra v jiných městech a také tvorbu architekty toho ústeckého, Růženy Žertové. Potrvá až do dubna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.