Čokoládová vinná omáčka

Suroviny: 1/2 lahve suchého francouzského vína, 1 cibule nejlépe šalotka, nadrobno, 1 lžíce másla, 1-2 kostky hovězího vývaru, podle chuti, 1 tabulka tmavé nepříliš sladké čokolády, 1 lžička hladké mouky, 1 lžíce francouzského koňaku.

Postup: V kastrolku na másle zesklovatíme cibulku během 3-4 minut, přitom dbáme, aby nezhnědla. Přidáme víno a 1-2 kostky hovězího bujónu a na středním plameni směs zahříváme asi 15 minut. Osolíme a opepříme podle chuti. Ke konci vaření přidáme do vinné směsi nalámané kostičky z tabulky čokolády. Směs přelijeme do mísy a rozmícháme elektrickým mixerem asi během 2-3 minut na hladkou omáčku. (Můžeme použít ruční mixér a rozmixovat směs přímo v kastrolku) a vrátíme směs zpět do kastrolku. Zvlášť v hrnečku si rozmícháme mouku ve 3 lžících vody a intenzivně směs mícháme, aby nevznikly žmolky. Moučnou směs přilijeme za míchání do vinné omáčky a zahříváme asi 2-3 minuty, až omáčka zhoustne a přidáme koňak. Omáčku podáváme teplou k jakémukoliv červenému masu (hovězí, zvěřina aj.)

autor: Petr Novotný

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.