Šťovíková polévka
Suroviny: 300g vepřového nebo hovězího masa, 200g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), 1 bobkový list, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček celého pepře, 4 brambory, 1 smetana na šlehání, 2 lžíce hladké mouky, 4 natvrdo uvařená vejce, 1-2 svazky šťovíku.
Postup: Maso dáme vařit se zeleninou, s kořením, se solí. Až bude měkké tak maso i zeleninu vyndáme, vývar přecedíme a vložíme do něj na kousky nakrájené brambory. Chvilku povaříme, zahustíme smetanou rozmíchanou s moukou. Chvilku povaříme, vrátíme tam na kousky nakrájené maso, zeleninu, drobně nakrájená vajíčka a úplně nakonec jemně rozsekaný šťovík. Necháme přejít varem a odstavíme to. Podáváme horké s celozrnnou bagetou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.