NEJ Ústeckého kraje: Minerálka Zaječická hořká je známá po celém světě
Zaječická hořká je zcela unikátní minerálka, která pramení v Českém středohoří u vsi Zaječice u Bečova. Je známá po celém světě – oblíbili si ji například i v daleké Číně.
Z historie víme, že Zaječická hořká byla objevena v roce 1717. V té době totiž po Evropě cestoval osobní lékař pruského krále Fridrich Hoffmann, který hledal nové léčebné procedury.
Jako jeden z prvních totiž poznal, jak léčivé jsou přírodní prameny při léčbě různých chorob. Proto celý svůj život zasvětil právě objevování léčivých minerálních pramenů.
Zaječická hořká se hned po svém objevení stala velice oblíbenou, protože pomáhala šlechtě, která trpěla zácpou a dnou. Složení vody totiž blahodárně působí na naše zažívání. Rozpouští obsah střev a, na rozdíl od jiných projímadel, působí mechanicky a nezpůsobuje křeče.
Zaječická hořká je oblíbená po celém světě. To dosvědčuje i fakt, že se vyváží do Asie, Ruska nebo do USA.
Související
-
NEJ Ústeckého kraje: nejhlubší pramen minerální vody
V Lounech najdeme nejhlubší minerální pramen v České republice. Jde o pramen Luna – jeho hloubka je zhruba 1 100 metrů.
-
Předchůdci vratných lahví? Hliněné džbánky na Bílinskou kyselku
Bílinskou kyselku zmiňuje už kronikář Hájek. Podle něj už v roce 570 došlo k souboji několika rodin o to, které z nich bude patřit její pramen.
-
NEJ Ústeckého kraje: světoznámá kyselka
Bílinská kyselka je vynikající lázeňský pramen. Už víc než 300 let ji tak pijí jako ozdravnou kúru návštěvníci nejstarších evropských lázní v blízkých Teplicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.