Muchovníku se říká indiánská borůvka. Ozdobí zahradu a navíc je léčivý

3. únor 2020

Muchovník je na pěstování nenáročný. Keři nevadí asi silné mrazy. Krásně kvete i voní a jeho plody, podobné borůvkám, zajímavě chutnají. A přitom jsou navíc i léčivé!

Tmavě fialové plody muchovníku mají v průměru asi jeden centimetr. Aby byly víc šťavnaté, nechávají je pěstitelé pár dní přezrát.

Muchovníkový keř dobře snáší vedro i zimu a je samosprašný. Z jednoho keře se dá sklidit i několik kilogramů plodů. Z plodů muchovníku můžete uvařit kompot, džem, šťávu nebo víno. Podobně jako borůvkový, je výborný i muchovníkový koláč.

Plody můžete samozřejmě jíst i čerstvé. Obsahují hodně céčka a cenné minerály. Působí dobře při problémech se žaludkem. Odvar z listů muchovníku pomáhá při žaludečních a střevních potížích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová