Mochyni peruánské se přezdívá třešeň Inků. Těmito plody léčili astma i revmatismus
Květ mochyně peruánské se po odkvětu změní v oranžový kalich, uvnitř kterého je asi centimetrová oranžová bobule. Rostlina kvete na začátku léta a bobule dozrávají na podzim.
Pozor, nepleťte si mochyni peruánskou se známou trvalkou našich zahrádek – mochyní židovskou. Ta má sice hezké oranžové lampiónky, ale je nejedlá.
Mochyně peruánská, nebo také Physalis či Golden Berry, je šťavnatá, sladkokyselá, lehce pikantní. Mochyně můžete jíst buď přímo, nebo je přidat do jogurtů i kaší, zdobit si jimi saláty a dezerty. Z mochyně se dají připravit i šťávy a džemy.
Mochyně peruánská pomáhá i léčit. Má močopudné a mírně projímavé účinky, pomáhá tedy k odvádění škodlivin z těla. Umí snižovat hladinu krevního cukru, proto se dobrá i pro diabetiky. Navozuje pocit sytosti a hodí se tedy při hubnutí.
Plody mochyně peruánské jsou každopádně bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínu C, D, A i komplexu B, železa, vápníku a fosforu. Obsahují rutin, tak důležitý pro pružnost cév.
Díky svému složení působí plody mochyně peruánské také antioxidačně, takže chrání buňky před stárnutím.
Pokud byste si chtěli mochyni peruánskou vypěstovat, není to u nás problém. Semena jsou běžně k sehnání a v březnu se vysévají do květináče doma za oknem. Po zmrzlých už je můžete přesadit do zahrady. Potřebují sluníčko, výživnou půdu a dostatečnou zálivku.
Související
-
Mochyni peruánskou můžete pěstovat i doma. Její plody jsou nejen chutné, ale i zdravé
Plod mochyně peruánské zřejmě znáte. Méně už se ví, že se dá tato rostlina pěstovat i u doma, na zahrádce.
-
Znáte microgreens? Jde o mladé rostlinky plné vitamínů a minerálů
Microgreens, neboli mikrobylinky, jsou mladé rostlinky zeleniny. Sklízí se hned, jak dosáhnou prvních lístečků.
-
Zařaďte do svého jídelníčku sušené meruňky. Je v nich spousta vitamínů a minerálů
Sířené sušené meruňky obsahují konzervanty a oxid siřičitý. Ty nesířené naopak nic podobného neobsahují, proto byste měli sáhnout raději po nich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.