Loupežnický hrádek Šaunštejn je po rekonstrukci. Vedou na něj nová schodiště i žebříky

28. červen 2022

Skalní hrádek Šaunštejn v Českém Švýcarsku byl několik měsíců pro turisty uzavřen. Probíhala tam totiž potřebná celková rekonstrukce přístupových schodišť a vyhlídkových lávek a teras.

Nové bezpečné prvky na skalním hrádku jsou kombinací oceli, černé barvy a dřeva.

„Je to vlastně lehká ocelová nosná konstrukce s dubovými prahy, po kterých návštěvníci chodí. Pochozí prvky jsou v přírodní barvě, zábradlí je pak natřeno načerno,“ popisuje mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Jak ale dodává, přístupová cesta na Šaunštejn není pro každého. „Rozhodně není pro někoho, kdo trpí klaustrofobií nebo úzkostí z výšek. Ti, kteří tam vyrazí, by měli počítat s tím, že některá místa jsou tvořena svislými žebříky, po kterých se musí nahoru, a cestou zpět i dolů, dostat. Proto radím všem, kterých se zmocní pochybnosti už na prvním žebříku, že by si měli možná cestu nahoru rozmyslet,“ vysvětluje Salov.

Z vrcholu Šauštejnu je krásný výhled do krajiny – například na Vysokou Lípu, Větrovec, Děčínský Sněžník, Malý a Velký Zschirnstein nebo Růžovský vrch. Vidět jsou ale také některé vrcholky Lužických hor.

Turisté, kteří chodí na Šaunštejn pravidelně, budou překvapeni proměnou okolní krajiny. Místo bývalého lesa jsou totiž všude kolem hrádku holiny pokryté jen suchými smrky.

K Šaunštejnu vede z Vysoké Lípy červená značka, obnovená právě z důvodu změny krajiny.

Spustit audio

Související