Dolní Poustevna je rájem nejen pro turisty a sportovce, ale i pro milovníky historie

7. září 2024

Dolní Poustevnu najdete v západní části Šluknovského výběžku – ze dvou stran je obklopena německým územím. A i když spadá pod okres Děčín, mnohem blíž než do Děčína to mají lidé do německého města Sebnitz.

Návštěvníky Dolní Poustevny může potěšit nejen krásná příroda. Místní jsou hrdí na dva nově zrekonstruované parky i na obrovskou sportovní halu a přilehlý areál s možností ubytování přímo v Dolní Poustevně.

Areál nabízí vyžití nejen sportovním oddílům, ale také veřejnosti.

„Dá se tam hrát fotbal, košíková, florbal i házená, v zimě tam chodí také tenisti. Máme tady i oddíl stolního tenisu – je to opravdu multifunkční,“ konstatuje správce sportovní haly Petr Král.

V současnosti obec buduje šest kilometrů cyklostezek, v budoucnu by ještě ve spolupráci s německými partnery mělo dojít ke stavbě trailových tratí.

Dolní Poustevna je zajímavá i pro milovníky historie – v blízkosti hraničního přechodu mohou najít barokní sochu Piety z roku 1748. Spolu s hrázděným domem číslo popisné 36 jsou památkově chráněny.

Své kouzlo mají i kostel archanděla Michaela, postavený v pseudogotickém stylu a kostelík Panny Marie v místní části Markéta – nedokončený evangelický kostel byl přestavěný na kulturní centrum obce. „Jsou tam zajímavý vitráže, které se nechaly dělat ručně a jsou na nich k vidění motivy z okolí Dolní Poustevny,“ přibližuje Král.

Tradiční a největší kulturní akcí roku v Dolní Poustevně jsou městské slavnosti, které se letos konají 7. září. Na nostalgickou notu lidi naladí kapela Lunetic, potěší i SMOKIE revival. Program zpestří ochočení papoušci, kteří dokonce přiletí i v laserové show.

Od 20. do 22. září pak bude Dolní Poustevna dějištěm dalšího ročníku mezinárodního loutkového festivalu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.