Jméno i znak Hrobu připomíná dobu, kdy se ve městě těžilo stříbro
Město Hrob leží na úpatí Krušných hor, 10 kilometrů od Teplic a asi stejnou vzdálenost od Duchcova. Součástí města jsou bývalé obce Mlýny, Verneřice a Křižanov. Nad městem se tyčí hory Stropník, Bouřňák a Pramenáč, v okolí se nachází jezera Otakar a Barbora.
Město Hrob má zajímavý městský znak. V jedné části je na něm zobrazený dvouocasý lev s korunou, v druhé části Opatská berle a přes ni zkřížené hornické kladívko s mlátkem. V dolní části pak je naznačena jáma způsobená hornickou činností.
„Na náš historický znak jsme pyšní. Dole je vyznačeno, že nám ho udělil Vladislav Jagellonský v roce 1477. Je na něm biskupská berla vystupující ze země – ta symbolizuje jednak to, že jsme historicky patřili pod klášter Osek, jednak i to, že při hornické činnosti, kdy se tady těžilo stříbrno, vznikaly rýhy, které údajně připomínaly hroby – odtud slovo Grab, tedy Hrob,“ vysvětluje starosta Hrobu Jiří Fürst zvolený za sdružení P.R.O. MĚSTO.
„Máme tady dva kostely – kostel sv. Barbory na Tržním náměstí a evangelický kostel v Rybniční ulici,“ dodává Fürst. Oba kostely jsou po předchozí domluvě přístupné veřejnosti.
Procházka městem vás může dovést až k základům zbořeného kostela, zničeného při nepokojích v roce 1620, které později vyústily v Bitvu na Bílé hoře.
Kromě kostelů můžete na Tržním náměstí obdivovat i historickou kašnu, zrekonstruovanou sochu sv. Josefa a historické budovy patřící k nejstarším ve městě. Pod náměstím jdou stříbronosné štoly.
„Na Tržním náměstí se vyskytují staré štoly, které nejsou v současnosti přístupné. Připravujeme ale projekt na rekonstrukci náměstí, po které by mohla být část štol zpřístupněna k nahlédnutí,“ dodává hrobský starosta.
V Hrobě se koná i řada kulturních a sportovních akcí
Město Hrob má také bohatý komunitní život: 1. září se uskuteční první ročník akce Károu do Hrobu – závod podomácky vyrobených vozidel, 21. září pak půjde z Moldavy do Hrobu Houbový pochod.
„28. září se pojede Sayfyho memoriál, což je už několikátý ročník závodu horských kol. Start je na bývalém kluzišti a jede se přes obce Jeníkov a Košťany zpět do Hrobu,“ přibližuje Jiří Fürst.
Na začátku října pak budou v Hrobské jízdě závodit psí spřežení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.