Lebeda je vhodná nejen pro vegetariány a děti – jako zelenina i léčivka
Podle někoho je lebeda opravdu jenom plevel, naše babičky jí ale přidaly do špenátu nebo do salátu. Ne nadarmo se jí také říká „divoký špenát“.
V lebedě je spousta dobře vstřebatelného vápníku, výborného pro růst kostí a pro zdravé zuby. Takže děti a vegetariáni lebedu jako když najdou.
Kromě vápníku jsou v lebedě také sapininy, bílkoviny, vitamíny C, E i vitamíny řady B, také hořčík, železo nebo fosfor.
Lebedu ocení i starší lidé – když ji budou pojídat pravidelně, zmírní tím revma a otoky kloubů. Látky v lebedě obsažené totiž umí vyčistit klouby od krystalků kyseliny močové.
Lebeda dokáže rozpouštět i hleny v plicích, mírní kašel, pomáhá při chrapotu.
Léčivý odvar proti kašli si připravíte úplně snadno: dvě lžíce čerstvé nati přelijete 3 dcl studené vody. Potom přiveďte k varu, vařte asi 5 minut, nechte ještě čtvrt hodiny vyluhovat. Nakonec nálev oslaďte medem a popíjejte během dne.
A ještě jeden tip na závěr – mladé rostliny můžete pojídat klidně celé, u starší lebedy ale trhejte jen listy, a ty vždy spařte.
Související
-
Lotos je skvělý přírodní lék. Nejen na kašel
Exotické lotosy jsou, podobně jako tuzemské lekníny, vodní rostliny. Na hladině vypadají neobyčejně křehce – to je ale jen jedna z mnoha tváří této podivuhodné rostliny.
-
Podběl ocení nejen včely, ale i lidé – hlavně při kašli
Podběl obsahuje hodně slizů, které dokážou ochránit a očistit sliznice, hlavně v průduškách. Ředí plicní hlen a tlumí kašel – průdušky omývá a usnadňuje odkašlávání.
-
Mateřídouška nejen voní. Léčí také kašel i kožní problémy
Mateřídouška je známou léčivkou a účinným antiseptikem už od středověku. Miluje slunce, takže se jí daří hlavně ve Středomoří, u nás ji musíte za chladných měsíců chránit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.