Podběl ocení nejen včely, ale i lidé – hlavně při kašli
Podběl obsahuje hodně slizů, které dokážou ochránit a očistit sliznice, hlavně v průduškách. Ředí plicní hlen a tím tlumí kašel – v podstatě průdušky omývá a usnadňuje odkašlávání.
Při zdlouhavém kašli byste horký čaj z podbělu měli pít i několikrát denně oslazený medem. Ten totiž zesiluje účinek slizů.
Později v květnu vyrůstají listy, které jsou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Ty můžete použít při přípravě polévek a jarních salátů, obsahují hodně vitamínu C.
Obklady ze silného odvaru listů podbělu zkuste při chronickém zánětu průdušek. Samozřejmě můžete odvar i inhalovat.
Z listů podbělu můžete připravit i sirup. Jak na to? Do sklenice od okurek klaďte postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru, nechtě usadit a postupně doplňujte, až je nádoba plná. Potom dobře zavažte několika vrstvami celofánu a uložte na chráněném místě. Spustí se kvasný proces.
Po asi osmi týdnech sklenici vykopete a získaný sirup převařte. Když vychladne, dejte si ho uskladnit do malých sklenic. Takový sirup vás ochrání v době chřipek.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.