Jak skončilo vysídlení Němců

24. říjen 2009

Ve čtvrtek 29. října uplyne šedesát tři let od události, která dodnes budí u někoho vášně, u někoho rozpaky, ale nejčastěji se o ní mlčí.

Povídat si budeme o odsunu českých nebo chcete-li sudetských Němců z Československa po roce 1945. Odsun byl fakticky ukončen 29. října 1946, kdy naše území opustil poslední transport sudetských Němců. 2. listopadu 1946 se Spojenci s československou vládou dohodli, že do roka bude vystěhováno ještě dalších sto tisíc Němců - většinou dělníků, kteří byli do té doby nezbytní pro fungování průmyslu. Později ale k plnění této smlouvy nedošlo. Podle statistik byly z Československa po válce vystěhovány 2 miliony 232 tisíc Němců. Z toho asi půldruhý milion do západní zóny. Na našem území zůstalo asi 240 tisíc Němců. Takže když prezident Edvard Beneš při svém proslovu na Vánoce 1946 říkal, že tyto Vánoce jsou radostnější než jiné, protože je Češi poprvé slaví bez sudetských Němců; neměl úplně pravdu. Počet Němců v Československu se ale rychle snižoval. Někteří z nich později odešli ze země dobrovolně, jiní se přihlásili k české národnosti. A my si ten okamžik ukončení vysídlení Němců připomeneme v jedné archivní nahrávce. Uslyšíte už asi jen málo známý hlas poválečného ministra vnitra, komunisty Václava Noska. Psal se 29. říjen 1946 a Václav Nosek takto hovořil na karlovarském nádraží u příležitosti posledního transportu českých Němců, vysídlených do Německa.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.