Vernerův mlýn v Brlohu u Loun
Do nevelké řady rekonstruovaných mlýnů, které měly to štěstí, že v nich zůstala původní technologie, před časem přibyl Vernerův mlýn v Brlohu na Lounsku.
Vznikl někdy kolem roku 1630, v jeho držení se postupně vystřídaly čtyři rody, a roku 2007 byl prohlášen státem chráněnou kulturní památkou. Jeho majitelka Stanislava Šefčíková počítá s tím, že rekonstruovaný mlýn využije pro cestovní a turistický ruch a také pro odbornou a zájmovou činnost. Jedním z kroků bylo i nedávné otevření česko-německého informačního centra. A tak jsem se Stanislavy Šefčíkové zeptal, jak se vůbec zrodila myšlenka využít starý mlýn právě tímto způsobem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Váhání Spolu mě mrzí, ale chápu ho, říká středočeská hejtmanka o povolebním vyjednávání
-
Zdaňme víc neřesti, radí ministr Vlček. ‚Řešme spíš výdaje bobtnajícího státu,‘ oponuje Skopeček
-
Advokát: Špatně placená jsou všechna povolání v justici od úředníků po soudce. A neřeší se to dlouho
-
Občas krok dobrým směrem, ale hotovo není, hodnotí sociolog Prokop, zda vláda plní své naplánované cíle