S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem byl v rozhlase nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Roku 2012 jsem Český rozhlas opustil, ale Planetárium vyrábím dál jako externí redaktor. Vytvářím také webové stránky pořadu.
Všechny články
-
Sol Invictus: Narozeniny slunečního boha
Dne 25. prosince roku 274 n.l. byl poprvé slaven den narození římského slunečního boha, zvaného Sol Invictus – Neporažené slunce, nebo také bůh Neporaženého slunce.
-
Družice Planetum-1: konec skleněného Hurvínka a egyptské pyramidy - od kdy, jak a z čeho se stavěly?
Konec družice Planetum-1 s Hurvínkem na palubě (4:24) – Astronomie: O kometě, Jupiteru, gravitaci i čase (17:33) – Egyptské pyramidy, 1. část: Jak se stavěly? (23:09)
-
O kometě, Jupiteru, gravitaci i čase
Vánoční svátky bez komety, zimní okamžiky Jupiterovy slávy a malé hrátky s planetární gravitací, hmotností i časem před blížícím se koncem dalšího pozemského roku.
-
Plány blízké i vzdálené: bude Střimická výsypka u Mostu ptačím parkem - a stanou se z nás Marťané?
Střimická výsypka ptačím parkem (4:07 ) – Příběhy se čtyřkou: Narozeniny slunečního boha (18:03) – Kniha: Proměny Země (23:24) – Stanou se z nás jednou Marťané? (27:47)
-
Proměny Země: Nevyhnutelná budoucnost a čím jsme k ní přispěli
Britský historik Peter Frankopan přibližuje v ohromující šíři dějiny člověka a klimatu, které tvoří provázanější a komplikovanější celek, než jste si možná dosud mysleli.
-
O životě a smrti: kvetoucí agáve v teplické Botanické zahradě a 50 let od první zprávy mimozemšťanům
Když v Teplicích kvetou agáve, ty největší na světě (4:28 ) – Procházka prosincovou oblohou (20:32) – Co jsme před padesáti lety vzkázali mimozemským civilizacím (26:52)
-
Hedy Lamarr: pohádka o Sněhurce, Extázi a wifi
K nejslavnějším a nejkontroverznějším ženám showbyznysu období mezi světovými válkami patřila herečka Hedy Lamarr. Budoucí vynálezkyně, z jejichž nápadů těžíme i dnes.
-
Kde jsou Marťané? Limity života na Marsu - a inspirativní databáze středověkých rukopisných herbářů
Život na Marsu a jeho limity (4:29) – Historické souvislosti: Hedy Lamarr, Sněhurka, Extáze a wi-fi (19:50) – Herbaria manuscripta, 2. část: Databáze a inspirace (25:11)
-
Odkud jsou meteority dopadající na Zemi? Vědci to rozluštili!
Dvě přelomové práce o původu meteoritů publikoval v polovině října 2024 časopis Nature. Na výzkumu se podíleli i naši odborníci.
-
Chobotnice - příběhy osmi ramen a středověké rukopisné herbáře v databázi Herbaria manuscripta
Zajímavosti ze života i anatomie chobotnic (4:29) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Původ meteoritů (23:18) – Herbaria manuscripta, 1. část: Středověké herbáře (28:45)
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »