S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem byl v rozhlase nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Roku 2012 jsem Český rozhlas opustil, ale Planetárium vyrábím dál jako externí redaktor. Vytvářím také webové stránky pořadu.
Všechny články
-
Boston Tea Party aneb Bostonské pití čaje
Ve čtvrtek 16. prosince 1773 se v americkém Bostonu nekonal žádný čajový dýchánek. Došlo tam k události, která se stala milníkem na cestě k americké nezávislosti.
-
Vyznavači ohně: krasci, kouřomilky a další pyrofilní hmyz. Hrobka královského písaře v Abúsíru
Málo známý pyrofilní hmyz (4:35) – Příběhy s trojkou: Bostonské pití čaje (20:25) – Kniha: Stopy evropských zvířat (24:25) – Hrobka královského písaře v Abúsíru (28:25)
-
Stopy evropských zvířat
Zkušený stopař Joscha Grolms ve své encyklopedii radí, jak určovat a také interpretovat stopy a pobytové znaky zvířat, na které můžete narazit v evropské přírodě.
-
Obstarají Geminidy předvánoční ohňostroj? Procházka prosincovou oblohou
Hvězdný veleobr Betelgeuze na křídle Orionu, zimní krása Plejád, přehlídka planet s výjimkou Marsu a roj částic z planetky Phaeton.
-
Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků
Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35)
-
Skřítci, elfové a výtrysky: Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry a druhá výprava za vůní lanýžů
Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (4:55) – Historické souvislosti: Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci (24:01) – Putování za vůní lanýžů, 2. část (30:04)
-
Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci
Říká se, že život není pohádka. A když, spíš už nějaká ta od bratří Grimmů. A přesto: současné dění v mezinárodních vztazích nepostrádá jistý pohádkový náboj. Posuďte sami.
-
Stromy předků: Genealogie čili rodopis a první putování za vůní lanýžů
Genealogie čili rodopis (4:22) – Mýty, omyly a novinky astronomie: 100 let planetárií (20:05) – Putování za vůní lanýžů, 1. část (25:37)
-
Planetária mají vždy jasnou oblohu. Už sto let!
Jedinou hvězdnou klenbu, pod kterou nejsme závislí na ročním období ani na počasí, nabízí unikátní technické zařízení, kterému se říká „planetárium“.
-
Stěrače stírají. Déle než celé století
Je tomu 120 let, co byl oficiálně zaregistrován patent na první automatické stírací zařízení na mytí čelních skel aut. Do standardní výbavy aut se však prosadilo později.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »