S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem tu nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Kromě Planetária pravidelně přispívám do Nebeského cestopisu Českého rozhlasu Leonardo a podílím se také na naplňování webových stránek Planetária a Českého rozhlasu Sever.
Všechny články
-
Káně lesní, všudypřítomný dravec a cesta kofeinových nápojů z lékáren až na stoly českých sedláků
01:12 Objevy a události – 04:22 Káně lesní, pták roku 2021 – 21:41 Objev planety Uranu – 26:38 Kniha měsíce: Tři kameny jsou zeď – 30:56 Kofeinové nápoje a Evropa, 4. část
-
O objevu Uranu čili o tom, jak William Herschel prorazil závory nebes
13. března 1781 se Sluneční soustava rozrostla o další planetu. Objevil ji rodák z německého Hannoveru, v jehož žilách po předcích kolovala i trocha moravské krve.
-
Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie
Americký archeolog a historik Eric H. Cline vypráví o historii svého oboru a životních osudech badatelů, ale věnuje se i metodám, které archeologie používá.
-
Zlaté časy zeleného zlata. Chátrající stopy chmelařské minulosti a první setkání Evropanů s čajem
Dokumentace starých sušáren chmele: památkářka Lucie Radová – Kofeinové nápoje a Evropa, 3. část/ Asijské čajové obřady: historik Karel Černý – Procházka březnovou oblohou
-
V hlavní roli Mars, Měsíc, Plejády a planetka Vesta: Procházka březnovou oblohou
Březnová obloha nabízí tři zajímavé konjunkce a pozorovatelé s triedrem uvidí i těleso s největším kráterem a nejvyšší horou v celé naší Sluneční soustavě – planetku Vesta.
-
Archeologické terény Pražského hradu a jejich ochrana, odkud k nám přišla káva a nejasný původ čaje
Archeologické terény Pražského hradu: archeoložka Jana Maříková-Kubková – Kofeinové nápoje a Evropa, 2. část/ Původ kávy: historik Karel Černý – Historie vědy: Duch zákonů
-
O Duchu zákonů, reformách a revolucích
Takzvaný „starý režim“ předrevoluční Francie byl absolutní monarchií tří Ludvíků. Jejich absolutismus však nakonec vzal za své, a nutno říct, že si za to mohli sami.
-
Odkrytá tajemství. Rozluštění lineárního elamského písma a nejstarší historie kakaa
Lineární elamské písmo rozluštěno: archeolog a filolog Ľubomír Novák – Kofeinové nápoje a Evropa, 1. část/ Z historie kakaa: historik Karel Černý – Astronomie: Měsíc Titan
-
Saturnův měsíc Titan podle vědců připomíná mladou Zemi
Jupiterův měsíc Europa a Saturnovy oběžnice Enceladus a především velký měsíc Titan jsou zřejmě nejslibnějšími adepty na možný výskyt primitivního mimozemského života.
-
K planetkám a ještě dál! Výzkum na periférii Sluneční soustavy a eneolit, éra mezi kamenem a bronzem
Kosmonautika 2021, 6. část/ K planetkám a ještě dál: Dušan Majer – Eneolit: archeolog Evžen Neustupný – Příběhy s jedničkou: Letecká pošta – Kniha: Podivní tvorové pravěku
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »