S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem byl v rozhlase nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Roku 2012 jsem Český rozhlas opustil, ale Planetárium vyrábím dál jako externí redaktor. Vytvářím také webové stránky pořadu.
Všechny články
-
Zatmění Měsíce a padající Orionidy: Procházka říjnovou oblohou
Pohledy do souhvězdí Andromedy a Pegasa, zářící Venuše, Jupiter a Saturn, meteory z roje Orionid, blízká setkání hvězd a planet s Měsícem a jeho stínem umazaná tvář.
-
Bhárat, Indie…a zase Bhárat
Indie nedávno oznámila světu, že už dál nechce být Indií a že je od této chvíle Bhárat. Co ta náhlá změna? A kde se nový název vzal?
-
Když Brnem táhli mamuti: galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos a spor o Kristiánovu legendu
Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana (4:38) – Historické souvislosti: Bhárat, Indie... a zase Bhárat (19:01) – Stále záhadný Kristián, 1. část: Legenda (24:31)
-
Ústecké objevy: jak se dostat k lithiu, barokní dveře v muzeu a další nálezy depozitární archeologie
Lithium a ústecká univerzita (5:25) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Výtrysky a sluneční vítr (19:08) – Barokní dveře a další objevy depozitární archeologie (24:44)
-
Mohou výtrysky urychlovat sluneční vítr?
Naši nejbližší hvězdu – Slunce, mají aktuálně pod lupou dvě kosmické sondy. Americká Parker Solar Probe a evropská sonda Solar Orbiter.
-
Indická cesta do vesmíru, touha po tmavém nebi a rady zkušeného astronoma
Indická cesta do vesmíru (4:35) – Historie: Joe Valachi a porušení omerty (19:05) – Kniha měsíce: Katáriové. Impérium lovců mamutů (23:34) – Touha po tmavém nebi (28:21)
-
Joe Valachi a porušení omerty aneb Komu říkají mafiáni pentito?
Členové mafiánských klanů newyorského podsvětí měli ve svých rodných listech často obce jako Corleone, Palermo a podobné. Jak mafie funguje se však dlouho příliš nevědělo.
-
Katáriové: Impérium lovců mamutů. Příběh z pravěku
Dobrodružný příběh z pera malíře a ilustrátora Libora Baláka zachycuje pestrý svět paleolitické Evropy období gravettienu, starý necelých třicet tisíc let.
-
Podnikavý kočí, podvržené pravěké písmo z Žatecka a devadesátiny tajemné lochneské nestvůry Nessie
Podvržené pravěké písmo z Žatecka (4:19) – Procházka zářijovou oblohou (16:24) – Devadesát let od prvního široce publikovaného setkání s lochneskou nestvůrou (21:40)
-
Mezi létem a podzimem, s konjunkcemi a snad i Nishimurou: Procházka zářijovou oblohou
Dvojhvězda v Cefeu, návrat Merkuru, blízká setkání Měsíce s Jupiterem i hvězdami a očekávaný průlet komety Nishimura.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »