Chinovník se od pradávna používal k léčbě malárie. Má ale i další zdraví prospěšné účinky

23. leden 2023

Kůra chinovníků obsahuje účinné alkaloidy, nejvýznamnější je chinin. Už od pradávna se používal k léčbě malárie. Má ale i další dobré účinky. Podporuje například růst vlasů.

Chinovník pochází z jižní Ameriky, ale pozitivní účinky kůry tohoto stromu dnes využívají lidé po celém světě.

Už dávní jihoameričtí domorodci používali chinovník při snižování vysoké horečky. Ve větším se kůra začala později používat při léčbě malárie.

Chinin byl z kůry izolován začátkem 19. století. Dnes chinin využíváme i pro jeho posilující a tonizující schopnosti. Tato aktivní látka například posiluje růst vlasů, stimuluje vlasovou cibulku. Pokud vám tedy vypadávají vlasy, zkuste šampón s chininem.

Chinin má v medicíně i další využití. Léčí srdeční arytmii, křečové žíly, pomáhá při léčbě hemoroidů. Pomáhá při léčbě alkoholismu i prostě jako lék při nachlazení.

Naopak zcela nevhodný je pro těhotné a kojící maminky a nebo pro ty, kteří trpí žaludečními nebo střevními vředy. Nehodí se ani pro děti ani pro starší lidi.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.