Čirok znají lidé už 8 000 let. Jde o chutnou a zdravou bezlepkovou obilovinu

27. listopad 2023

Jestli už jste se přejedli rýže a rádi byste nějakou alternativu, vyzkoušejte čirok. Jde o bezlepkovou obilovinu, vhodnou i pro ty, kteří musejí držet bezlepkovou dietu.

V čiroku je spousta zdraví prospěšných látek. Vláknina, proteiny, minerály – jako hořčík, železo, selen i zinek, dále vitamíny – hlavně vitamíny skupiny B.

Čirok (Sorghum)

Čirok má výborné antioxidační schopnosti, podporuje imunitu, prospívá kostem, svalům, i nehtům a vlasům. Čirok si musíte samozřejmě upravit tepelně. Na 24 a ještě lépe na 48 hodin namočte čiroková zrna do vody se špetkou soli a lžící probiotka – citrónové šťávy, kefíru nebo umeocta.

Po této důležité době, kdy se v obilovině aktivují zdraví prospěšné látky, čirok důkladně propláchněte a vařte – necelou hodinu. Čirok můžete použít ve všech jídlech, kde jste zvyklí používat rýži.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.