Čekanku zařaďte do svého jídelníčku především v zimě, kdy tělu chybí salátová zelenina

29. únor 2024

Listová čekanka byla oblíbenou zeleninu už v antické kuchyni. Už tehdy si lidé všimli, jak příznivý stav má na jejich zdraví. Čekankové puky by se měly konzumovat především v zimním a předjarním období, kdy tělu chybí salátová zelenina.

Listy čekanky nebo také čekankových puků obsahují vitamín C, vitamín B a minerální látky, vlákninu a hořčiny, které stimulují činnost jater, žlučníku a střev. Z prvků pak draslík, vápník, fosfor, hořčík, sodík, železo, mangan, zinek a měď.

Salátová čekanka je díky působení hořkých látek a minimálnímu obsahu tuků lehce stravitelná. Je výborná pro diabetiky a díky velmi nízkému množství kalorií i pro osoby držící redukční dietu. Staří Římané pokládali čekanku dokonce za lék pro nespavce.

Za svou hořkou chuť vděčí čekanka látce zvané intybin, která má na svědomí i její léčivé schopnosti, a to především zažívacího traktu.

Čekanka má silné detoxikační účinky, mimo jiné i díky vysokému obsahu vlákniny. Zbavuje střeva toxických látek a stabilizuje střevní mikroflóru.

Křupavé listy čekanky se přidávají do zeleninových salátů, je ale také možné je dusit i zapékat, výborné jsou například restované na másle, nebo zadělávané na smetaně.

autor: Eva Bucharová | zdroje: dtest.cz , atojepecka.cz , zahradkarskaporadna.cz
Spustit audio

Související