5. prosinec: mikulášská nadílka a smrt klauna

Detail hrobu Jiřího Grossmanna

Dnes je středa 5. prosince, svátek má Jitka. Je mi úplně jasné, že děti se už dnes nemohou dočkat večera. No, bodejť by ne – však se chystá mikulášská nadílka. A proč zrovna dnes, když je Mikuláš až zítra?

Je to prastará česká rebelie, díky níž slavíme o den dřív nejenom Mikuláše, ale i Vánoce. My Češi tak nějak nemáme rádi, když se nám něco shora nařizuje. A tak se není čemu divit, že když se nařízením přecházelo v roce 1547 na takzvaný německý mechanický čas, který vlastně vrátil kalendář o den zpět, zvedla se proti tomu vlna odporu.

Dnes už nám to nevadí, ale svátky a tradice nám zůstaly pěkně postaru, tedy den před Mikulášem a den před prvním svátkem vánočním – tak bohatou nadílku a nezapomeňte se na večer naučit nějakou tu básničku!

O Mikulášovi si povíme něco zase zítra. Dnes ještě připomenu skvělého komika, který nás bohužel opustil příliš brzy.

Jiří Grossmann rozdával radost v Semaforu společně s Miloslavem Šimkem jen pár let. Trpěl totiž velmi vzácnou Hodginovou chorobou, vlastně nádorovým onemocněním mízních uzlin, v té době neléčitelným.

A tak nás tento laskavý člověk s pořádnou dávkou humoru, který byl také výborný textař a zpěvák, opustil 5. prosince 1971 – ve věku pouhých 30. let. Hezký poslech přeje Petr Beran.