10. duben: první telefon zazvonil v Duchcově a zpěvák, kterého živilo kafe

10. duben 2019
Stalo se dnes

Na severu Čech máme spoustu prvenství. Jedno ale připadá na dnešek a moc se o něm nevědělo.

První zazvonění telefonického přístroje v Čechách se totiž odehrálo v severočeském Duchcově. Kdo by to byl řekl.

Vynález páně Bella se po Čechách rozšiřoval pomalu a zpočátku byl záležitostí čistě průmyslnou a firemní. O nějakém soukromém tlachání nemohlo být ani řeči.

První zazvonění telefonu se ozvalo 10. dubna 1881 v Duchcově. První linka spojovala tamější nádraží s ledvickým dolem. V Praze se objevil výkřik techniky až o rok později.

A pro zajímavost, nejvíc telefonních linek bylo v Čechách v roce 2001, od té doby už máme raději mobily.

Dneska si vzpomeneme na herce a zpěváka, který se ne a ne vejít společně s Waldemarem Matuškou do stanu. Karel Štědrý začínal v Semaforu, pak se nějakou dobu pohyboval v

televizi a na estrádních jevištích a v devadesátých letech začal jako jeden z prvních u nás podnikat v oboru nápojových automatů A dařilo se mu. Dnes by mu bylo 82 let.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.