9. duben: komik francouzský a český

9. duben 2019
Stalo se dnes

Dneska se v kalendáriu zasmějeme. A to hned se dvěma geniálními komiky.

Ten první je z Francie a dlužno dodat, že ač výborným komikem, za dobu své aktivní kariéry zvládal i spoustu akčních a charakterních rolí.

Jean Paul Belmondo je u nás nerozlučně spjat s hlasem Miroslava Moravce. Ale dabovali ho i pánové Krampol, či Mrkvička.

O Belmondovi se traduje, že se při odvážných kouscích, které předváděl ve filmech, nikdy nenechával zastupovat kaskadéry.

Majitel světově uznávané ceny za celoživotní dílo je pořád v dobré kondici, i když už se na divadle ani ve filmu moc neobjevuje. Dnes je mu 86 let.

Víte, komu se říkalo „Král komiků“? Jestli jste tipovali libereckého rodáka Vlastu Buriana, uhodli jste. Dnes by mu bylo 128 let. Vlasta se přestěhoval do Prahy jako desetiletý kluk,

protože jeho český tatínek, byl to krejčí, prý neměl v Liberci dost příležitostí pro své vlastenectví. Zato synáček se povedl – ač měl být obchodním příručím, stal se z něj spíš výborný sportsman a bavič.

Chytal za Spartu, hrál tenis a jezdil taky na kole. Nakonec ho ale celý život živil jeho nepřekonatelný smysl pro humor. Po válce skončil smutně a ke konci života už mohl jezdit pouze po estrádách. I tak někdy legendy končí.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.