9. duben: komik francouzský a český

9. duben 2019

Dneska se v kalendáriu zasmějeme. A to hned se dvěma geniálními komiky.

Ten první je z Francie a dlužno dodat, že ač výborným komikem, za dobu své aktivní kariéry zvládal i spoustu akčních a charakterních rolí.

Jean Paul Belmondo je u nás nerozlučně spjat s hlasem Miroslava Moravce. Ale dabovali ho i pánové Krampol, či Mrkvička.

O Belmondovi se traduje, že se při odvážných kouscích, které předváděl ve filmech, nikdy nenechával zastupovat kaskadéry.

Majitel světově uznávané ceny za celoživotní dílo je pořád v dobré kondici, i když už se na divadle ani ve filmu moc neobjevuje. Dnes je mu 86 let.

Víte, komu se říkalo „Král komiků“? Jestli jste tipovali libereckého rodáka Vlastu Buriana, uhodli jste. Dnes by mu bylo 128 let. Vlasta se přestěhoval do Prahy jako desetiletý kluk,

protože jeho český tatínek, byl to krejčí, prý neměl v Liberci dost příležitostí pro své vlastenectví. Zato synáček se povedl – ač měl být obchodním příručím, stal se z něj spíš výborný sportsman a bavič.

Chytal za Spartu, hrál tenis a jezdil taky na kole. Nakonec ho ale celý život živil jeho nepřekonatelný smysl pro humor. Po válce skončil smutně a ke konci života už mohl jezdit pouze po estrádách. I tak někdy legendy končí.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.