2. duben: první kino a Vacátko II.

2. duben 2019

Tak se schválně zamyslete, kdypak jste byli naposled v kině a na čem. Film je už dnes zábava a taky vlastně průmysl i obrovský byznys.

No vidíte a na začátku filmové historie tohle vůbec nikoho nenapadlo. První filmová promítání probíhala jen v úzkém kroužku zasvěcených a předpokládalo se,

že pohyblivé obrázky budou sloužit jen k dokumentačním účelům. Jaký omyl. První kino bylo vlastně otevřeno až 2. dubna 1902. No kino.

Bylo umístěno v cirkusovém stanu v Los Angeles a neslo hrdý název Elektrické divadlo. Vstupné na hodinové promítání bylo 10 centů. I to byl na tu dobu slušný peníz. Éra luxusních sálů, nebo dnešních multiplexů, měla přijít až mnohem později.

Dnes bych vám chtěl připomenout skvělého herce a taky životního partnera Hany Maciuchové. Jiří Adamíra byl často obsazován do seriálů a klobouk dolů před tím,

jak dokázal převzít roli nástupce rady Vacátka v Hříšných lidech. Oplýval krásným hlasem a díky němu byl hojně obsazován i v rozhlase. Narodil se před 93 lety.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.