Zkuste konjunkci, hledejte kometu či hvězdokupu: Procházka únorovou oblohou
Chudičká nabídka planet, skvrnité Slunce a spousta zajímavých dostaveníček Měsíce s dalšími objekty noční oblohy.
Únor je posledním zimním měsícem, hvězdná obloha nám tedy stále nabízí osvědčené záchytné body. Nad hlavou máme souhvězdí Blíženců s nejjasnějšími hvězdami Castorem a Polluxem, jižně od Blíženců svítí „psí hvězda“ Sírius – nejjasnější hvězda oblohy; tzv. zimní šestiúhelník pospojujeme z dalších jasných hvězd Betelgeuze v Orionu, Prokyonu v Malém psu a Capelly ve Vozkovi.
Hvězdy a planety: blízké i vzdálené,
Orion stále dominuje zimní obloze, byť se přesunul západním směrem, kde před ním ustupuje souhvězdí Býka. Nad severovýchodem rozpoznáme bezpečně Velký vůz a na severozápadě prozradí dvojité „W“ královnu Kassiopeiu.
Z objektů hlubokého vesmíru zkuste nejprve podle mapy a pak na obloze vyhledat jasnou otevřenou hvězdokupu M35 v souhvězdí Blíženců. Je viditelná i pouhým okem jako neostrá skvrna, víc ovšem prozradí triedr nebo ještě lépe malý astronomický dalekohled o průměru objektivu alespoň 10 cm.
Ani v únoru, ani v dalších měsících nebudeme mít planety kompletní. Chybět budou Merkur, Mars a oželet musíme také Saturn. Zářící Venuši ovšem spatříme jen počátkem měsíce ráno, a to velmi nízko nad jihovýchodním obzorem. Jupiter bude dobře viditelný v první půli noci v souhvězdí Berana. Ve stejný čas, ale jen v dalekohledu uvidíme Uran; podobně i další vzdálenou planetu Neptun, která bude v první polovině února nad jihozápadním obzorem.
Skvrnité Slunce a kometa Tsuchinshan
Slunce nebylo v posledních dnech příliš aktivní, skvrn ovšem bylo na povrchu docela dost. Uvidíme, co bude dál. Upozorňuji však, abyste se při pozorování skvrn vyvarovali přímého pohledu na Slunce skrz dalekohled nebo i pouhýma očima, mohli byste si natrvalo poškodit zrak! Vždy je nutné použít speciální sluneční filtr či solární brýle, které jsou k dostání na hvězdárnách i v planetáriích.
Nejjasnější kometou na obloze je v současné době kometa 62P/Tsuchinshan: ze souhvězdí Panny směřuje zdánlivě do kupy galaxií. Pouhým okem ještě není vidět (astronomové radí silnější triedr). Podmínky se zlepší až po jejím přiblížení k Zemi – stane se tak někdy na přelomu září a října.
Setkání s hvězdami i planetami
V únoru astronomové předpovídají osm konjunkcí Měsíce s hvězdami a planetami, nastávají však v nevhodný čas: buď za bílého dne, nebo ve chvílích, kdy je Měsíc pod obzorem. To je i případ konjunkce s hvězdou Antares ve Štíru 5. února, ráno uvidíme alespoň jejich přiblížení nad jihovýchodem. Hezký pohled nabídne 15. února večer Měsíc, Jupiter a Uran. Po slabě viditelném Uranu ovšem zapátrejte triedrem... 21. února po čtvrté hodině ranní můžeme spatřit Měsíc v konjunkci s hvězdou Pollux z Blíženců, která bude od něj necelé 2,5 úhlové stupně severně. A 24. února hodinu po půlnoci se nám podobný pohled naskytne při konjunkci Měsíce a hvězdy Regulus ze souhvězdí Býka – Regulus bude od měsíčního úplňku necelé 3 úhlové stupně jižně.
Na závěr doplňme ještě únorové fáze našeho souputníka. 3. února poslední čtvrť, 9. února nov, 16. února první čtvrť a o úplňku 24. února už byla řeč. Přejeme jasné nebe a hezkou podívanou!
Související
-
Kde se berou „kaňky“ na Slunci a co o sobě vzkazujeme mimozemšťanům
Sluneční skvrny: astronom Michal Sobotka – Signály do vesmíru, 2. část: fyzik Vladimír Kopecký – Příběhy s nulou: Korunovace Karla Velikého – Kniha: Ze zámoří do Čech
-
Příběhy hvězd – Psí hvězda Sirius
Říká se jí Psí hvězda. Je jednou z nejbližších hvězd a zároveň i nejjasnější hvězdou naší oblohy. A možná o ní nevíte, že je vlastně dvojitá. Pouhým okem to vidět není.
-
Planeta Neptun, Galileo Galilei, archeologové a etruské vápencové lomy
Neptun v Galileově dalekohledu: astronom Pavel Najser – Etruské vápencové lomy: archeolog Martin Trefný (repríza) – Napínavé bádání: Frisland, tajemné dvojče Islandu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.