Staří Římané pěstovali chmel jako zeleninu. Používali ho také k povzbuzení sexuální touhy

21. duben 2020

Chmel pěstovali ve svých zahradách už staří Římané a Řekové. Jako zeleninu. Chmelové výhonky připravovali podobně, jako my dnes chřest. Chmelové květy přidávali do vína k povzbuzení sexuální touhy.

Chmel má rád vlhko, takže ho uvidíte na okrajích lesů, v křovinách na březích potoků a řek. Je to dekorativní a užitečná liána i na zahradu. Může se vám krásně pnout třeba přes pergolu.

I když každou zimu její nadzemní části odumírají, je to vlastně trvalka. Listy má podobné, jako réva vinná – ve tvaru dlaně.

Chmelové šišky jsou samozřejmě zcela nezbytné při vaření piva, tahle rostlina je ale užitečná i jinak. Odvar z chmele můžete použít k posílení vlasů a při problémech s lupy. Esenciální chmelový olej užívají v aromaterapii při nespavosti.

Chmelové šištice přidávali naši předkové do polštářků pod hlavu, aby vyvolaly dobrý a hluboký spánek. Lidová medicína je používá pro podporu chuti k jídlu.

Mladé chmelové výhonky jsou jedlé – můžete je využít stejně jako chřest. Už ve středověku si labužníci dopřávali chmelové výhonky se solí, pepřem, octem a olejem. Zkuste to!

Spustit audio

Související