Pověst z Litoměřicka: Co se dalo zjistit na Plešivci
Není asi mnoho míst, podle kterých by se, jak praví pověst, dalo předpovídat počasí. Jedno ale v Ústeckém kraji určitě najdeme – u Kamýka.
Na úbočí kopce Plešivec stojí kaple Jana Křtitele. Kdysi k ní chodila procesí. A nešlo jen o uctívání svatého. Lidé se podle jedné pověsti také chodili podívat na kamenná moře neboli suťové pole na jižní straně kopce, jestli už roztál led.
Není podle pověsti totiž ledasjaký. Jde o unikátní ledové jámy: led se v nich často držel velmi dlouho, dal se tam najít i za parného léta. A právě podle něj se prý dá usoudit, jestli počasí připravuje pro místní kraj nějakou pohromu.
Když je led v jámě celistvý a pevný až do Jana Křtitele – a to je 24. června! – bude klidný rok. Ale běda, když se už před tímto dnem v jámě hýbe, tedy taje – pak přijde velká bouře, která napáchá samé škody. A pokud led dokonce úplně v jámách roztaje ještě před Janem Křtitelem, mohou lidé očekávat mohutné krupobití, které poničí úrodu.
Místo je dnes chráněné, rostou tam unikátní rostliny a žijí vzácní živočichové. K zajímavostem patří i to, že kromě ledových jam jsou na vrcholu Plešivce i vývěvy, odkud vychází teplý vzduch. Studánka pod vrchoelm má velmi studenou vodou.
Co s tímto mimořádným místem, které je přírodní památkou, dělají současné změny teplot, je otázka. Platí ještě to, co říká pověst? Dá se ještě i v létě najít na suťovém poli led? Jestli ne, pak by třeba bylo lepší se už rovnou připravit na bouře a krupobití…
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.