Yzop dezinfikuje rány a pomáhá při nadměrném pocení. Navíc působí i jako afrodiziakum
Yzop lékařský se používá pro léčivé účinky už od starověku. Dnes se sice nejedná o nejznámější léčivku, přesto nám může pomoci s mnoha neduhy.
Vzhledem k tomu, že působí dezinfekčně, antibioticky a močopudně, pomáhá například s léčbou močových cest. Dezinfekční a antibiotické vlastnosti yzopu můžete navíc využít i při potížích s dýchacími cestami, které uvolňuje, a to i při zahlenění. Pomáhá i při astmatu.
Yzop lékařský může pomoci i s trávením, protože mj. potlačuje nadýmání. Ulevit může také při nadměrném pocení – v tom se podobá své „kolegyni“ z čeledi hluchavkovitých, šalvěji lékařské.
Yzop můžete navíc používat i zevně, protože dokáže dezinfikovat rány. Můžete ho tedy vyzkoušet při lehkých poraněních, ale třeba také při nepříjemném bodnutí hmyzem.
Yzop proslul i jako ingredience v kuchyni. Touhle aromatickou rostlinou můžete dochutit maso, třeba zvěřinu, hodí se i do polévek, omáček, nádivek, salátů nebo dokonce sladkých pokrmů.
Nebo si můžete vyrobit yzopové víno, které působí jako afrodisiakum. Jak na to? 80 gramů byliny louhujte po 8 dní v jednom litru bílého vína a popíjejte dvojku před spaním.
Související
-
Sezamová semínka jsou výborná. Zajistí vám zdravé kosti, vlasy a dlouhý život
Sezamová semínka tu byla vždy, spíš je znovu objevujeme. Původně sezam pochází z Indie, ale v současnosti ho pěstují po celém světě. Semena najdete v luscích této rostliny.
-
Vanilka – voňavá a zdravá mexická orchidej
Vanilka je popínavá orchidej původem z Mexika. Až do poloviny 19. století byl tento druh endemitem – tedy rostl pouze v Mexiku.
-
Černý čaj je zdravý i oblíbený. Umí například snížit vysoký krevní tlak
Čaj je druhým nejznámějším a nejrozšířenějším nápojem na světě, hned po vodě. Obsahuje například kofein, který patří k tzv. „chytrým drogám“, které stimulují organismus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.