Černý čaj je zdravý i oblíbený. Umí například snížit vysoký krevní tlak
Čaj je druhým nejznámějším a nejrozšířenějším nápojem na světě, hned po vodě. Obsahuje například kofein, který patří k nejrozšířenějším tzv. „chytrým drogám“, které stimulují organismus.
Dříve jsme se mylně domnívali, že kofein obsahuje jen káva, zatímco čaj obsahuje tzv. „tein“. Dnes už ale víme, že kofein je jen jeden.
Podívejme se na důvody, proč vlastně černý čaj pít. Je to proto, že díky němu můžete celkem výrazně snížit krevní tlak.
Ano, slyšíte dobře – pokud trpíte na vysoký tlak, je právě černý čaj vhodným doplňkem klasické léčby a životního stylu. Dlouhodobé studie prokázaly, za několik měsíců dokážou už pouhé tři šálky černého čaje denně pomoci pacientům, kteří mají potíže s krevním tlakem.
Čaj začíná působit, už když ho máte v ústech. Obsahuje totiž celou řadu látek, která ústní dutině prospívají – snižuje tvorbu plaku, bakterií a zánětů. Samozřejmě to platí jen pro ten neslazený. Na druhou stranu rizikem je, že při dlouhodobém a častém pití černého čaje se vám zuby zabarví.
Dnes si dáme anglický čaj. Jak na to? Černý čaj nasypte do sítka a vložte do šálku. Zalijte ho do ¾ vroucí vodou a louhujte 5 minut. Do výluhu z čaje nalijte mléko nebo smetanu pro mlsnější jazýčky – a je hotovo!
Související
-
Lapacho – čaj, který Inkové považovali za zázračný
Až 700 let se dožívá a strom lapacho, který je doma v Jižní Americe. Dorůstá až 20 metrů a z jeho kůry se vaří čaj měděné barvy, který Inkové považovali za zázračný.
-
Šípkový čaj je dobrý na chřipku. Dodává vitaminy a posiluje imunitu
Šípkový čaj můžeme pít podle chuti kdykoliv. Pravidelně pak, pokud venku mrzne anebo kolem nás krouží chřipkové bacily.
-
V Asii pijí a uctívají zelený čaj už odpradávna. Jde o svěží a zdravý nápoj
Legenda vypráví o tom, že někdy v době před 5 000 lety spadlo čínskému císaři do kotlíku několik lístků čajovníku. Císař vodu vypil a do jeho těla se vlila velká energie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka