V Asii pijí a uctívají zelený čaj už odpradávna. Jde o svěží a zdravý nápoj
Legenda vypráví o tom, že někdy v době před 5 000 lety spadlo čínskému císaři Sen-nugovi do kotlíku několik lístků čajovníku. Císař vodu vypil a do jeho těla se vlila velká energie. Zelený čaj si tedy začal připravovat pravidelně a přiměl k tomu i ostatní.
Zelený čaj není tak oblíbený jen tak pro nic za nic! V Evropě jsme pili v docela nedávné době hlavně čaj černý, který je při zpracování upravován, a to většinou průmyslově.
My se zaměříme za zelený, který prochází jen minimálními úpravami. Právě proto je považován za pravý čaj a zároveň svěží a zdravý nápoj.
Listy čajovníku obsahují kofein. Dovedou nám tedy dodat energii. Kofein ze zeleného čaje se uvolňuje postupně. Člověku proto nedá takovou „ránu“ jako kofein v kávě.
V zeleném čaji je spousta chlorofylu a má vynikající antioxidační účinky. Posiluje organismus a podporuje trávení. Samozřejmě záleží na tom, v jaké formě doma zelený čaj máte. Často si jej můžete pořídit jako prášek, který zalijete horkou vodou.
Jestli máte čaj sypaný, pojďme si připravit šálek nebo i víc. Jak na to? Čaj zalijte vodou, která přešla varem. Před zalitím jí ale nechte zchladnout tak na 70, 80 stupňů Celsia. Můžete si připravit i více nálevů.
Související
-
Trápí vás nachlazení a nemocné průdušky? Zkuste čaj z divizny!
Žlutě kvetoucí divizna je krásná a skromná bylinka, které se daří i na rumištích a smetištích. Včely ji milují, protože obsahuje bílkoviny, které je posílí na zimu.
-
Matcha, ibišek, moringa, honeybush a lapacho. Čaje-nečaje do...
V podzimních a zimních dnech často saháme po čajích, které nás zahřejí a navodí příjemnou náladu. My vám doporučíme pět čajů-nečajů, kterými se nejen zahřejete a po...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka